Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Ogłoszenie o likwidacji Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
17.3.2021

Podajemy do publicznej wiadomości, że uchwałą z dnia 30 września 2020 r. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska podjęło decyzję o likwidacji Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska KRS 0000274030. Informację o otwarciu likwidacji Sąd Rejonowy w Rzeszowie, XII Wydział Gospodarczy KRS postanowił wpisać w Krajowym Rejestrze Sądowym: Rejestrze Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji Oraz Samodzielnych Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej postanowieniem dnia 01.03.2021 r. (sygnatura sprawy: RZ.XII NS-REJ.KRS/017357/20/221).
Trzebownisko na łączach świata
1.12.2017

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska nieformalnie zawiesił swą aktywność. Przyczyny? Wiek działaczy, problemy zdrowotne, a co najważniejsze - brak młodych następców, chętnych kontynuować tę pracę. Miejmy nadzieję, że to tylko kwestia czasu. W tej sytuacji, portal internetowy NASZE TRZEBOWNISKO też zaniechał publikacji aktualności. Zważywszy jednak na fakt, iż na jego łamach dostępnych jest wiele cennych materiałów, zwłaszcza historycznych, zdecydowaliśmy się pozostawić go w sieci do publicznego wglądu.
Łuna na gminą
4.11.2015

1 listopada - to jedyny tak nostalgiczny dzień, a potem tak jasna noc w roku. Nad całą gminą jaśnieje mocna łuna, niczym zorza polarna. Mrok wieczoru rozjaśnia blask tysięcy zniczy i świec palących się na grobach ludzi nam bliskich i całkiem nieznanych. Tak każe polska tradycja. Wspominamy osoby najbliższe naszemu serca, których los przeniósł już "na drugą stronę". Przystajemy też przy grobie już opuszczonym i jakby zapomnianym. Tego dnia tam też powinien migotać ognik świecy.
PIKOLO gościło ludzi w mundurach
11.6.2015

Na pytanie, kim zostaniesz, co drugi przedszkolak odpowiada: policjantem albo strażakiem. Po imprezie, podczas której gośćmi wychowanków przedszkola PIKOLO w Trzebownisku (tzw. przedszkole niepubliczne), byli funkcjonariusze z naszego Komisariatu, mundur policjanta zechce zapewne wdziać zdecydowania większość dzieciaków z tej placówki.
Czy młode malarki rozsławią naszą wieś?
10.6.2015

Pytania w rodzaju: ile książek przeczytałeś w tym roku, kiedy ostatni raz odwiedziłeś teatr, jak wygląda sala rzeszowskiej Filharmonii, wielu zapewne wprowadzają w zakłopotanie. Dzisiejszej kulturze masowej coraz dalej do klasycznych form twórczości artystyczno - kulturalnej. Wypiera je elektroniczna produkcja medialna oferowana przez komputer i Internet. Nierzadko pośledniej jakości.
Na YouTube ruszył kanał z klipami o gminie Trzebownisko
29.4.2015

Wielu internautów próbuje realizować swe talenty dziennikarskie i reporterskie publikując autorskie klipy oraz teksty na łamach internetu. Taką możliwość daje m.in. światowa sieć YouTube. Tym samym, można tam coraz częściej obejrzeć materiały o sprawach i życiu mieszkańców naszej gminy. Od jakiegoś czasu mini filmiki z akcji ratowniczych wpuszczają do sieci młodzi strażacy OSP w Stobiernej. Sporo jest relacji pasażerów korzystających z usług portu lotniczego w Jasionce, a także klipów kręconych przez kibiców poszczególnych klubów sportowych o wyczynach swych „orłów”. Niekiedy trafia się na klipy ze szkolnych imprez artystycznych.
Przekaż 1 procent - to już ostatnia chwila
28.4.2015

Tradycyjnie do końca kwietnia każdy z podatników powinien rozliczyć się z urzędem skarbowym z dochodów osiągniętych w roku minionym. Tym samym, jest to ostatnia chwila aby wypełniając stosowny PIT za rok 2014 i zadysponować kwotę 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Taką możliwość mają również emeryci; w tym przypadku trzeba wypełnić PIT 37 wpisując dane z druku 40A otrzymanym z ZUS, oraz w odpowiednią rubrykę PIT wpisać nr KRS danej organizacji.
Zabawa seniorów w odnowionym Domu Ludowym
28.4.2015

Sporym wydarzeniem tegorocznego spotkania seniorów Trzebowniska był wyświetlony w trakcie imprezy clip telewizyjny, zmontowany z materiałów nakręconych w trakcie poprzednich Dni Seniora. Bohaterami niektórych emitowanych tam zdjęć byli ludzie których już odeszli. Niestety, taki jest charakter tych imprez; na kolejnym spotkaniu kogoś musi zabraknąć na zawsze.
Swoją monografię otrzyma też Jasionka
4.4.2015

Będzie to już czwarta książka o gminie Trzebownisko wydana w przeciągu ostatnich dwóch lat. Po albumie przyrodniczym oraz opracowaniach monograficznych o Trzebownisku i Nowej Wsi, spisaną i wydaną drukiem historię otrzyma też Jasionka. Książka zejdzie za kilka dni z maszyn renomowanej rzeszowskiej drukarnia RS DRUK. Jak poinformował nas jej dyrektor Ryszard Świątoniowski, załoga jego firmy zrobi wszystko, aby sygnalne egzemplarze monografii trafiły do mieszkańców Jasionki w świąteczny czas Wielkiej Nocy 2015.
Era Teresy Pieczonkowej
31.3.2015

Czasy prezesowania pani Teresy to w kalendarzu wsi i gminy niemal cała epoka. "Doświadczyła" rządów dwu naczelników oraz pięciu wójtów gminy. W międzyczasie w Trzebownisku wymieniło się sześciu sołtysów. Dziewięć razy wybierano nowego szefa klubu sportowego, zaś w Ochotniczej Straży Pożarnej kadencje zaliczyło czterech prezesów. W całym tym okresie na czele Koła Gospodyń Wiejskich w Trzebownisku pozostawała ta sama osoba. Od 1981 roku obowiązki przewodniczącej KGW pełniła z sukcesami TERESA PIECZONKA. 21 marca 2015 roku poprosiła koleżanki o zwolnienie z tej funkcji.
Jasełka w trzebowniskiej szkole
21.1.2015

Aleksandry wystąpiły w roli aniołków, Dominik jako król Herod, Klaudia zagrała Żyda, a Monika diabła. Jasełka wystawione w ub. niedzielę przez uczniów Szkoły Podstawowej w Trzebownisku ściągnęły do sali gimnastycznej tłumy mieszkańców. Przyszli gromadnie, co zrozumiałe, rodzice oraz babcie i dziadkowie młodych aktorów. Spektakl zaszczycili radni a także Rada Solecka z sołtysem na czele. Oklasków nie szczędził ksiądz proboszcz i towarzyszący mu wikariusz.
Katarzynki i Andrzejki - czy dzieci przejmą tradycję mam?
10.12.2014

Od dziesięcioleci, w nocy z 29 na 30 listopada obchodzone jest święto św. Andrzeja nazywane Andrzejkami, czy też Jędrzejkami. Jego żeńskim odpowiednikiem jest święto św. Katarzyny Aleksandryjskiej, znane, jako Katarzynki. Andrzejkowo - Katarzynkowy wieczór zawsze oczekiwany był przez młodych z racji przepowiedni i wróżb jakie mu towarzyszyły. Panny oczekiwały na przepowiednie dotyczące swojego zamążpójścia. Kawalerowie natomiast gorliwie kibicowali swoim przyszłym wybrankom.
Wybory na wójta gminy rozstrzygnięte
1.12.2014

Lesław Kuźniar dotychczasowy zastępca wójta gminy Trzebownisko, obejmie najważniejszy fotel w gminie. Tak zdecydowali wyborcy, którzy w niedzielę 30 listopada wzięli udział w II turze głosowania. O godzinie 1 w nocy opublikowany został oficjalny protokół Gminnej Komisji Wyborczej podpisany przez przewodniczącą GKW Ewę Niemiec oraz 8 innych członków Komisji. Po zsumowania protokołów 13 obwodowych komisji wyborczych, okazało się, że na Lesława Kuźniara oddało głos 3698 osób, zaś na jego konkurentkę Bogusławę Czachor - 3100 wyborców. W ujęciu procentowym, na kandydaturę L. Kuźniara oddano 54,40 proc. ważnych głosów, natomiast na B. Czachor - 45,60 proc. Frekwencja w dniu 30 listopada wyniosła 42,5 proc., w I turze była zdecydowanie wyższa - 54,3 proc. 30 listopada odnotowano 38 głosów nieważnych.
Radę Gminy przejęły kobiety
1.12.2014

28 listopada, na pierwszej sesji zebrała się Rada Gminy w Trzebownisku wybrana na kadencję 2014 - 2018. Sesję zwołał komisarz wyborczy w Rzeszowie. W trakcie zebrania, 21 radnych wybranych 16 listopada złożyło ślubowanie. Następnie, wyłoniono organy statutowe Rady. Funkcję przewodniczącej Rady powierzono Małgorzacie Kowal, nauczycielce z Wólki Podleśnej, radnej w ub. kadencji. Na zastępcę przewodniczącej wybrano Bernadettę Świątek. Poszczególnymi komisjami RG pokierują: Gospodarczą - Maria Rzucidło, Rewizyjną - Teresa Wnęk, Komisją Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych - Beata Sala. Komisją Mandatowo - Regulaminową pokieruje Józef Cyrek. Do poniższej prezentacji wykorzystaliśmy materiały kolportowane w trakcie kampanii wyborczej.
Co obiecują kandydaci?
27.11.2014

Trwają ostatnie spotkania wyborcze kandydatów na wójta gminy Trzebownisko: Bogusławy Czachor oraz Lesława Kuźniara. Mitingi te, w odróżnieniu od spotkań przed I turą, gromadzą dość liczne grono słuchaczy. Uczestnicy mają, bowiem świadomość, iż to właśnie jedna z tych dwóch osób zostanie gospodarzem gminy na następne lata, i to od niej w dużym stopniu zależą kierunki i tempo dalszego rozwoju naszej Małej Ojczyzny. Wielu wyborców chce, więc decyzje, jaką podejmą przy urnie oprzeć na rzetelnej wiedzy o tym, co planują i co zamierzają kandydaci?
Rozstrzygniecie w niedzielę - każdy werdykt jest możliwy
26.11.2014

Im bliżej do niedzieli 30 listopada, tym atmosfera wyborcza staje sie coraz gęstsza. W domach ludowych i remizach na kolejnych spotkaniach pretendenci do fotela wójta gminy Trzebownisko rysują wizje dalszego rozwoju gminy pod ich kierownictwem. Nie brak ostrych słów krytyki pod adresem dotychczasowych władz. To specjalnie nie dziwi, każda kampania wyborcza pełna jest obietnic i stanowczych zapewnień: ja będę to robić lepiej i sprawiedliwiej...
W niedzielę wybierzemy wójta gminy Trzebownisko
25.11.2014

W niedzielę, 30 listopada, II tura wyborów wójtów i prezydentów miast. O miano wójta gminy Trzebownisko, zgodnie z wynikami wyborów z I tury, powalczą Bogusława Czachor oraz Lesław Kuźniar. Z komunikatu Gminnej Komisji Wyborczej opublikowanego na stronie internetowej BIP gminy Trzebownisko, wynika, że B. Czachor uzyskała w I turze poparcie 1908 osób (tj. 22 proc. wszystkich ważnie oddanych głosów), natomiast L. Kuźniar - 2323 głosujących (tj.27 proc.).
Nasi w Radzie Powiatu Rzeszowskiego
25.11.2014

W tydzień po wyborach, na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej wciąż ani słowa o wynikach wyborów samorządowych 2014. Skandal, do jakiego doszło za sprawą Krajowego Biura Wyborczego oraz PKW, przejdzie do historii kampanii wyborczych III RP. Tak to niestety bywa, gdy panów po sześćdziesiątce zauroczy dwudziestolatka. Wtedy tracą głowę. Tym razem, za sprawą 23 - letniej informatyczki, której powierzyli zadanie przygotowania programu komputerowego na wybory samorządowe 2014, i która egzamin ten ewidentnie oblała. W tej sytuacji, opinia publiczna wymusiła dymisję członków PKW. Panowie sędziowie są wyraźnie rozżaleni, jakby gorzkie słowa, jakie padły pod ich adresem, to szczyt bezczelności. Jak dotąd, nikt z tego grona nie uznał za stosowne przeprosić obywateli.
Rada odnowiona, wójt w II turze
19.11.2014

Z wiadomych przyczyn, dopiero dziś (wtorek) skompletowałem dane dotyczące wyników wyborów do Rady Gminy oraz na wójta gminy. Podstawą tej publikacji są protokoły obwodowych komisji wyborczych upublicznione tradycyjnie w oknach bądź na drzwiach lokali OKW. Do wtorkowego wieczoru nie dotarłem wciąż do oficjalnego komunikatu Gminnej Komisji Wyborczej; awaria systemu komputerowego PKW w dalszym ciągu uniemożliwia wydruk protokółu tej Komisji. Publikowane dane są, więc nieoficjalne, ale przecież w stu procentach pewne.
Kto do powiatu i do województwa?
12.11.2014

16 listopada br. wybierzemy nowego wójta, 21 radnych Rady Gminy a także swych przedstawicieli do Rady Powiatu Rzeszowskiego oraz do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Raz jeszcze przypomnijmy nazwiska kandydatów do powiatu i województwa. W 29 osobowej Radzie Powiatu zasiądzie m.in. 5 radnych wybranych w okręgu nr 3, obejmującym teren gmin Krasne i Trzebownisko. O mandaty te ubiegają się następujący mieszkańcy naszej gminy.
Kandydaci na wójta i do RG - okręgi 19, 20, 21
12.11.2014

Kończymy dziś prezentację wszystkich kandydatów na wójta gminy Trzebownisko oraz 128 osób pretendujących do mandatu radnego Rady Gminy. Zdjęcia opatrzyliśmy krótką informacją z CV danego kandydata. Niektóre wpisy są bardzo lakoniczne. Nie do wszystkich bowiem zainteresowanych udało nam się dotrzeć, a niektóre komitety wyborcze pozostały głuche na nasze apele o przesłanie danych o swych faworytach. Podstawowe informacje wyborcze na łamach serwisu internetowego NASZE TRZEBOWNISKO, uzupełnia materiał zawarty w gazetce wyborczej NT, wydanej nakładem Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska w nakładzie 1500 egz. Wydawnictwo to kolportowane bezpłatnie, od czwartku,13 listopada dostępne będzie w większych sklepach na terenie całej gminy. Pliki gazetki można już teraz znaleźć na naszym portalu w dziale: Nasze Wydawnictwa. Zredagowanie i druk gazetki wyborczej opłaciło Stowarzyszenie wykorzystując skromne środki organizacji, przewidziane zresztą na druk innej kolejnej publikacji o Trzebownisku. Zrobiliśmy to w przekonaniu, iż zaplanowany przez Stowarzyszeni album historyczny opłaci gmina rewanżując się niejako za koszty poniesione przez SPT w trakcie kampanii wyborczej. I że władze gminy wywiążą się z danej obietnicy, bez względu na to, kto zasiądzie w fotelu wójta.
Kandydaci na wójta i do RG - okręgi 15, 16, 17 i 18
11.11.2014

W piątek, 7 listopada odbyła się ostatnia w tej kadencji planowa sesja Rady Gminy Trzebownisko. Było to 48. posiedzenie Rady w kadencji 2010 - 2014. Oprócz bieżących tematów (m.in. kwestie inwestycji i podatków) była okazja do generalnych ocen i podsumowań minionych lat. Padło wiele słów podziękowań tak w stronę radnych jak też pod adresem wójta oraz pracowników Urzędu. Wręczono pamiątkowe statuetki. Ów ton satysfakcji z efektów działalności gminnego samorządu w mijającej kadencji współbrzmiał z ważną informacją, jaka nadeszła z Urzędu Marszałkowskiego, iż w rankingu aktywności gospodarczej 160 gmin Podkarpacia "Złota setka 2014", w gronie tzw. gmin wiejskich najwyżej oceniono właśnie Trzebownisko. To powód do satysfakcji, tak dla mieszkańców naszej Małej Ojczyzny jak i dla jej włodarzy. Poniżej kilka zdjęć wykonanych w przerwie piątkowej sesji.
Kandydaci na wójta i do RG - okręgi 12, 13, 14
4.11.2014

Wybory za niecałe dwa tygodnie. Kampania wyborcza osiągnęła apogeum. Kandydaci wykorzystują wszelkie możliwości promocji swej osoby i swego programu. W domach ludowych odbywają się spotkania z wyborcami, do skrzynek pocztowych trafiają pakiety bibuły wyborczej, główne ulice poszczególnych sołectw zdobią plakaty i banery z rozradowanym buziami pretendentów do najwyższych stanowisk w gminie. O fotel wójta ubiega się w tej kampanii aż 7 osób. To stawka rekordowa. To efekt decyzji Józefa Fedana, który postanowił nie kandydować na następną kadencję. Dobrze gospodarzył gminą przez ostatnie 12 lat. To wystarczy. Niech teraz inni pokażą, co potrafią. Nazwisko jego następcy poznamy prawdopodobnie dopiero 30 listopada po II turze głosowania. Do roli tej kandyduje też m.in. Agata Nowacka - Bednarz. Poniżej materiały promocyjne dostarczone przez jej Komitet.
Kandydaci na wójta i do RG - okręgi 9, 10, 11
3.11.2014

Sypnęło wyborczą propagandą. Z różnych stron uśmiechają się do nas kandydaci do najważniejszego fotela w gminie. Większość spośród siedmiu pretendentów do urzędu wójta gminy Trzebownisko już ruszyło z promocją uliczną. Banery oraz bilbordy z ich wizerunkami oraz z prośbą o poparcie w wyborach 16 listopada "zdobią" już wszystkie sołectwa naszej gminy. Inną formą promocji sa spotkania z wyborcami, aczkolwiek ta formuła wyraźnie traci na popularności i skuteczności. Przychodzi na nie garstka mieszkańców. Tak czy inaczej, zachęcamy wszystkich zainteresowanych do udziału w każdej formie publicznej debaty o sprawach, jakie dla dobra mieszkańców i pomyślności naszej gminy należy podjąć w najbliższych latach. Taką okazją było również piątkowe spotkanie Jana Lecha z mieszkańcami Trzebowniska. Poniżej fotki z tego zebrania. Niektóre z poruszonych tam tematów sygnalizuje pan Jan w swej ulotce, której kopię publikujemy poniżej w naszej galerii kandydatów na wójta. Przypomnę, że w poprzednich publikacjach zaprezentowaliśmy hasłowo sylwetki i programy: Bogusławy Czachor, Zbigniewa Kasiaka i Lesława Kuźniara. W najbliższych dniach opublikujemy podobne materiały Agaty Nowackiej - Bednarz, Mariusza Piekło oraz Sławomira Porady.
Kandydaci na wójta i do RG - okręgi 6, 7, 8
30.10.2014

Mimo apelu o współredagowanie naszych newsów wyborczych, odzew ze strony pełnomocników poszczególnych komitetów wyborczych a także samych kandydatów jest zadziwiająco skromny. Jak zapewne czytelnicy zauważyli, brak jest szczegółowych danych przy nazwiskach kandydatów KWW "Zmiana", KWW Porozumienia Społeczno - Gospodarczego "Razem", a także części osób startujących z list KWW Nasza Gmina Trzebownisko. Czyżby niektórzy uwierzyli, iż zwycięstwo mają już w kieszeni? Jako człowiek biorący od 30 lat udział w logistycznym przygotowaniu kampanii wyborczych, wiem jedno: wynik wyborów rozstrzyga się w ostatnim dniu kampanii, często, wyborca decyzje podejmuje się tuż nad urną. Ostrzegam, więc przed wszelkim zadufaniem, raczej zalecam pokorę i maksymalną aktywność na wszelkich polach, także na łamach Internetu, również na portalu Nasze Trzebownisko. Wtedy, naprawdę łatwiej znieść ewentualne rozczarowanie. Natomiast z dużą satysfakcja odnotowujemy fakt, iż możliwość promocji na łamach naszego portalu swych kandydatów na wójta oraz do RG docenili działacze KWW Razem Zrobimy Więcej, KWW Bogusławy Czachor oraz KWW Gmina z Przyszłością. Raz jeszcze zachęcając poszczególne KWW do współpracy w redagowaniu tej rubryki, zapraszamy do lektury udostępnionych nam materiałów o kolejnym kandydacie na wójta oraz o kandydatach do RG w okręgach nr 6, 7 i 8. Ponieważ Gminna Komisja Wyborcza w drodze losowania przyznała już numery dla list poszczególnych komitetów wyborczych, kolejność poniższej prezentacji przyszłych radnych zgodny już będzie z kolejnością z jaką ich nazwiska znajdą się na kartach do głosowania.
Kandydaci na wójta i do RG - okręgi 4, 5
24.10.2014

Kampanię wyborczą do samorządu już widać na ulicach. Na słupach i ogrodzeniach pojawiły się uśmiechnięte buzie kandydatów, skrzynki pocztowe zapełniają pierwsze wydrukowane ulotki. Miejmy tylko nadzieję, że wyborcza bibuła zdobić będzie jedynie miejsca na to wyznaczone. Życzmy sobie, aby nie kaleczyła ona pięknych drzew czy nie szpeciła odnowionej elewacji budynków. O trwającej kampanii przypominają też kawałeczki nowo ułożonych chodników; to już tradycja, że buduje się je ze zdwojoną energią właśnie przed wyborami. I to nie jest wyłącznie pomysł naszych włodarzy.
Kandydaci na wójta i do RG - okręgi 1,2,3
22.10.2014

Znamy już ostateczne listy kandydatów na wójta gminy Trzebownisko oraz na radnych Rady Gminy. Jeśli nie wydarzy się nic nadzwyczajnego to o fotel wójta w I turze wyborów ubiegać się będzie 7 osób, zaś o 21 mandatów radnych w Radzie Gminy powalczy ogółem 128 kandydatów. Ich pełną listę znajdzie czytelnik na stronach Państwowej Komisji Wyborczej. Przypominamy link: http://wybory2014.pkw.gov.pl/pl/gminy/view/181613
Nadzwyczajny urodzaj kandydatów
16.10.2014

Kampania wyborcza wyraźnie przyspieszyła. Na miesiąc przed wyborami nowego składu Rady Gminy oraz I turą wyborów wójta, znamy już nazwiska prawie wszystkich kandydatów, którzy zamierzają ubiegać się o funkcje w gminnym samorządzie kadencji 2014 - 2018. Oto kilka najciekawszych danych wynikających z lektury komunikatów Państwowej Komisji Wyborczej oraz zestawień publikowanych na bieżąco w serwisie PKW. Poniższe informacje dotyczącą stanu na godziny wieczorne 15 października. Możliwe są jeszcze niewielkie zmiany w składach poszczególnych list. Dlatego wszystkich zainteresowanych odsyłamy pod adres http://wybory2014.pkw.gov.pl/pl/gminy/view/181613
Rozpoczynamy kampanię wyborczą na łamach serwisu NT
7.10.2014

Zegar wyborczy tyka coraz głośniej. We wtorek, 7 października o północy mija termin zgłaszania kandydatów na radnych następnej kadencji. Tuż po 17 października poznamy kandydatów na wójta gminy Trzebownisko. Jak już wiadomo, z zamiarem zgłoszenia kandydatów do Rady Gminy Trzebownisko na kadencję 2014 - 2018 zarejestrowało się 9 komitetów wyborczych wyborców mających swą siedzibę na terenie sołectw naszej gminy. Niektóre z nich zapewne zdecydują się także wysunąć swych faworytów do fotela wójta. Warunek - zarejestrowanie kandydatów w wyborach do Rady Gminy w co najmniej 11 okręgach, na 21 utworzonych.
Kaszanka na ludowo i rockowa karkówka
29.9.2014

Kaszanka na ludowo pieczona z jabłkiem, rockowa karkówka z kolendrą i lionką, grillowany oscypek z konfiturą pomarańczową i rozmarynem, grillowana kukurydza de luxe oraz pieczony banan z musem czekoladowym i fiołkami - to wcale nie tytuły skeczów z kolejnego festiwalu polskiego kabaretu, a smakołyki serwowane na niedzielnym festynie w Jasionce (21 września). Mistrz Adam Czapski, znany dobrze z telewizyjnych programów w całej Polsce, bił rekordy zainteresowania. Kolejka do stoiska gdzie serwował swe kulinarne pomysły ciągnęła się niemal przez pół jasioneckiego stadionu...
Na Krzywym Wale znów straszy!
24.9.2014

Jest takie miejsce w naszej gminie, gdzie uwagę podróżnych zwracały niesamowite odgłosy: rżenie i jazgot koni, pobrzękiwanie łańcuchów, trzask łamiących się kół, itp. Tak przynajmniej głosiły opowieści tutejszych wieśniaków, przekazywanie z pokolenia na pokolenie. Cała okolica powtarzała lękliwie: na Krzywym Wale straszy... To miejsce, to bujne zarośla otulające koryto Starego Wisłoczyska, koło drogi Trzebownisko - Łąka, w pobliżu wystawionego tu w latach trzydziestych XX wieku krzyża. Owe strachy dały o sobie znać, gdy grupa mieszkańców Łąki, urządziwszy połów ryb, naruszyła sieciami jakąś drewnianą konstrukcję. - Zakłócono spokój topielców sprzed wieków - wielkiej pani jadącej karetą wraz z towarzyszącą jej służbą - tak zanotowano w krążącej o tym miejscu legendzie. Strachy opuściły Krzywy Wał w latach trzydziestych ub. wieku, kiedy to wystawiono tu przydrożny krzyż...
Ruszył wyścig do gminnego samorządu
12.9.2014

Znamy już termin wyborów samorządowych na kolejną czteroletnią kadencję. Wyznaczono je na 16 listopada 2014 roku. W tej sytuacji, druga tura wyborów wójta przypadnie w niedzielę 30 listopada. Ruszył więc wyścig po stołki w Urzędzie Gminy. Jak wiadomo, wyłonimy nową Radę Gminy w liczbie 21 radnych oraz wójta na kadencję 2014 - 2018.
ECHO ma nowego dyrygenta
6.8.2014

Zespół chóralny przy Parafii pw. św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP w Trzebownisku powstał w połowie lat sześćdziesiątych. Przypomnijmy, że jego organizatorem i pierwszym dyrygentem był organista Alfred Kozłowski (1937 - 1998). Przez ostatnie13 lat chórem kierował Bolesław Antoniak (1937 - 2014), emerytowany muzyk Filharmonii Rzeszowskiej. Profesor Bolesław Antoniak zmarł 1 stycznia 2014 roku.
Piknik na Zawodziu
22.7.2014

Lato i wakacje to czas relaksu i zabawy - dla najmłodszych trzebowniczan, ale też ich rodziców. Niegdyś, miejscem wiejskich imprez plenerowych był plac koło Domu Ludowego bądź boisko sportowego LZS, nazywane przez naszych dziadków "Grunwald". Dziś w tym miejscu są obiekty Gimnazjum. Z chwilą budowy nowego stadionu LKS, to on gości duże wydarzenia w plenerze, choćby dożynki gminne. Imprezy o nieco mniejszym zasięgu urządza się na placu za remizą OSP na Zawodziu. Jeszcze niedawno nazywano ten obiekt "Pod grzybkiem".
Skrzyżowanie śmierci
11.6.2014

Szanowny Panie Wójcie,

W wyniku decyzji władz centralnych, gmina jest dziś zarządcą dawnej drogi krajowej nr 19 na odcinku od Stobiernej do granicy miasta w Trzebownisku. Już sam fakt takiej decyzji zasługuje na wpis tego przypadku do księgi Guinnessa, jako najgłupszej decyzji państwowych urzędników w roku 2012. Bo rzeczywiście, to kuriozum na skalę światową, jeśli po drodze gminnej jeździ w ciągu doby kilkanaście tysięcy pojazdów. Póki co, owo kuriozum wcale nie zwalnia Pana od odpowiedzialności za to, co się dziś na tej drodze dzieje. A dzieje się źle, tragicznie, zagrażając życiu nas i naszych dzieci. Stąd nasza petycja kierowana tą drogą właśnie na Pana ręce.

Truskawki z Nowej Wsi smaczniejsze od hiszpańskich
20.5.2014

Nowowiejskie truskawki, prezentują się w maju tak sobie. Dlatego ich "kuzynki", rodem spod hiszpańskiego nieba, o intensywnej czerwieni, mogą wygrać batalię o klienta. Ten jednak, posmakowawszy jednych i drugich, zdecydowanie wybiera polskie - podkarpackie. Nie pierwszy to przypadek, że dojrzewanie oferowanego towaru z importu, można przyspieszyć sztucznymi metodami. Tak jest w przypadku bananów, pomidorów, pewnie i truskawek.
Kolorowo od flag
30.4.2014

Raduje widok udekorowanych flagami domów. Zwyczaj wywieszania flag z okazji oficjalnych świąt państwowych powoli znajduje miejsce również w naszym środowisku. święta 3 Maja czy 11 Listopada witamy z flagami łopoczącymi na budynku Urzędu Gminy, Domu Ludowego, ale też - coraz częściej - na budynkach prywatnych. Wywieszanie flag, jako oznaka wspólnego święta, ma też miejsce w dniach szczególnie radosnych i podniosłych dla większości Polaków, jak choćby z okazji kanonizacji Jana Pawła II.
Bolesław Antoniak - współtwórca historii parafii
12.2.2014

Na kartach 600 - letniej historii naszej wsi odnotowano dziesiątki nazwisk ludzi, którzy współtworzyli znaczące miejsce Trzebowniska na mapie gospodarczej i społeczno - kulturalnej regionu oraz kraju. Do tego zacnego grona wpisane zostanie na wieczność nazwisko Bolesława Antoniaka - przez 15 lat dyrygenta Chóru ECHO, działającego przy Parafii pw. św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP. Profesor Bolesław Antoniak zmarł 1 stycznia 2014 roku. Publikując kilka archiwalnych już dziś zdjęć z udziałem Chóru i jego Dyrygenta pragniemy pokrótce przypomnieć sylwetkę Profesora, w przekonaniu, iż pamięć o Nim na zawsze pozostanie w świadomości następnych pokoleń mieszkańców wsi.
Jak wyglądały nasze wsie 230 lat temu?
4.2.2014

Na zadane w tytule pytanie precyzyjnie odpowiedzieć niełatwo. Nieliczne dokumenty sprzed 500 lat wymieniają, co najwyżej nazwy poszczególnych wsi, przy okazji ich prawnego zapisu bądź zmiany właściciela danej włości. Dokumenty bliższe nam - właśnie z XVIII wieku, to najczęściej spisy kościelne mieszkańców i ich gospodarstw, na potrzebę naliczenia dziesięciny bądź innych świadczeń ściąganych od wiernych. Z połowy XIX wieku pochodzą mapy katastralne poszczególnych wsi (gromad), przechowywane i dostępne w Archiwum Państwowym w Rzeszowie. Wydawało się, iż to najstarsze, wiarygodne i w miarę szczegółowe informacje o stanie posiadania naszych miejscowości. Naukowcy opublikowali materiały jeszcze cenniejsze - kompletną i wielkoskalową mapę Królestwa Galicji i Lodomerii, sporządzoną w latach 1779 - 1783, przechowywaną w Państwowym Archiwum Wojennym Kriegsarchiw w Wiedniu. Mapa Galicji jest częścią kompletu map całej monarchii, znanego pod nazwa Mapy von Miega.
W Trzebownisku odkopano 400 czaszek tatarskich
13.1.2014

Zapewne niewiele osób wie, że Jerzy Janicki (1928-2007), pisarz, reportażysta, znakomity scenarzysta radiowy i filmowy, pierwsze kroki swej kariery twórczej stawiał w Trzebownisku. Zanim zabrał się za pisanie dialogów do powieści radiowych "Matysiaków" i "W Jezioranach", zanim zajął się tworzeniem scenariuszy seriali telewizyjnych jak "Dom", czy "Polskie drogi", dziś uważanych za kultowe dzieła TVP, nim poświęcił się produkcji licznych filmów dokumentalnych, m.in. o Lwowie, Kresach i Łyczkowie, w 1952 roku przyjechał do Trzebowniska. Plonem tej wizyty była wydana w 1954 roku książka "Sąsiedzi" - fabularyzowany reportaż o najnowszej historii wsi, zwłaszcza jej pierwszych powojennych lat. Na końcowych stronach książki Janicki akcentował: "Sąsiedzi" nie są autorskim wymysłem, dziejów (...) wsi nie wymyśliłem ssąc nad biurkiem wieczne pióro, lecz zanotowałem w kilku notesach słuchając opowiadań i wspomnień trzebowniskich chłopów.
Czy oddałeś już głos na Huberta Kalandyka?
9.1.2014

Do miana największego talentu roku 2013 na Podkarpaciu kandyduje również nasz ziomek, dwudziestoletni mieszkaniec Trzebowniska Hubert Kalandyk. Rozpisany już po raz 54 przez redakcję NOWIN plebiscyt, obok tytułu "Najlepszy i najpopularniejszy sportowiec roku", przewiduje też rywalizację o miano najlepszego trenera, piłkarza oraz konkurs w kategorii "Talent roku 2013". Wyniki plebiscytu poznamy w połowie lutego. Teraz trwa głosowanie. Swój głos można oddać wysyłając odpowiedni kupon drukowany w poniedziałkowych wydaniach NOWIN. Najprościej jednak wysłać SMS. Chcąc poprzeć HUBERTA KALANDYKA w rywalizacji "Talent roku 2013" wysyłamy SMS pod nr 72466 o treści: ntalent.5 Koszt jednego połączenia to 2,46 zł. Plebiscyt trwa do 8 lutego.
Dokumentujemy trzebowniski cmentarz
17.10.2013

Trzebownisko, posiada własny serwis internetowy, którego pozazdrościć mogą inne środowiska, nie tylko z gminy Trzebownisko. W tym roku, społeczność wsi wzięła do rąk książkę o 600 - letniej historii i dorobku swej miejscowości oraz jej mieszkańców. Zarząd Stowarzyszenia Trzebowniska, inicjator tego przedsięwzięcia wydawniczego, zastanawia się skąd pozyskać fundusze na drugie wydanie monografii. Albowiem pierwsze rozeszło się w kilka tygodni. Tymczasem, zainteresowanie książką wcale nie maleje, wręcz przeciwnie, otrzymujemy wiele próśb o monografię od naszych rodaków z zagranicy. Niestety, bezradnie rozkładamy ręce...
Walczmy o fizjoterapię i stomatologię w Ośrodku Zdrowia!
10.10.2013

Od stycznia 2013 roku mieszkańcy Trzebowniska i sąsiednich wsi korzystają z nowego nowoczesnego lokalu Ośrodka Zdrowia. Prowadzi go niepubliczny ZOZ PROFAMILIA. Warunki pracy lekarzy oraz całego personelu, a tym samym komfort badania i leczenia pacjentów zmieniły się diametralnie. Nie ma już potrzeby pokonywania stromych schodów, gabinety są przestronne, widne i znakomicie wyposażone. Ośrodek Zdrowia dostał, bowiem do dyspozycji nowy dom komunalny wybudowany ze środków budżetu gminy. Dom kosztował 1,5 miliona złotych.
Dokąd zmierza wiejska demokracja?
4.10.2013

Publikowane dziś fotki pochodzą z archiwum. Wykonane zostały na zebraniu wiejskim kilkanaście miesięcy temu. Na ostatnim zebraniu, byłyby kłopoty z wypełnieniem miejsca w kadrze aparatu. Przyszło 5 osób. Tak wygląda większość spotkań naszego wiejskiego parlamentu. Najwyższa instytucja wiejskiej demokracji umiera. I nic nie wskazuje na to, by jakakolwiek próba reanimacji okazała się skuteczną.
Hubert Kalandyk - naśladowca Bolta, o nim też usłyszy świat !
23.09.2013

Znawcy tematu twierdzą, że biały sprinter nie ma szans w rywalizacji ze swym czarnym bratem z bieżni. Albowiem, oprócz talentu i ciężkiej pracy natura dała temu drugiemu specyficzne atrybuty jego organizmu, w tym... dostosowaną do biegu stopę. Hubert Kalandyk z Trzebowniska, mimo wszystko, uparł się, i ma ambicję iść w ślady Usaina Bolta oraz jego jamajskich przyjaciół. Jest na dobrej drodze do sukcesu. W lipcu br. we włoskiej Rieti na Mistrzostwach świata Juniorów w Lekkoatletyce odebrał złoty medal za zajecie I miejsca polskiej sztafety w biegu 4 x 100m.
Światłowód do każdego domu
5.09.2013

Kilka dni temu bociany wybrały się w daleką podróż. Jak co roku, poprzez Bosfor i Bliski Wschód poleciały na zimę do południowej Afryki. Z wiosną zapewne znów wrócą nad Wisłok i Czarną. Czas tej dalekiej wędrówki będzie dla nich okazją do...przemyśleń nad warunkami bytowania w bocianim gnieździe; w tym roku wiele z nich zostało, bowiem okablowanych światłowodem.
Osobliwości ulicy Lubelskiej
4.09.2013

W czasach, gdy gromada Staromieście wchodziła jeszcze w skład gminy Trzebownisko (w latach 1934 - 1951), babcie ostrzegały wnuków wędrujących pieszo do szkoły w Rzeszowie: - Uważaj przy małych porączkach..., bądź radziły: - Przy wielkich poręczach trzymaj się prawej strony gościńca... Tam potocznie nazywano odcinki rzeszowskiego traktu biegnące obok urwiska oraz przykopy odprowadzającej wodę do Wisłoka. Małe poręcze to okolice kapliczki, przy obecnej granicy powiatu i miasta, duże poręcze to przyrzeczne zapadlisko, dziś pomiędzy firmą SANOFI i salonem VOLKSWAGENA. Przez dziesiątki lat, bezpieczeństwa przechodniów chroniły tutaj drewniane żerdzie. Prezydent Tadeusz Ferenc idzie z duchem czasu. W 2013 roku przebudowana ulica Lubelska otrzymała w tym samym miejscu solidne metalowe barierki.
Czekamy na wizytę Prezydenta RP
4.09.2013

Jeszcze do niedawna, problemy ludzi, których natura i życie "stygmatyzowały" innością traktowane były przez ogół bardzo powściągliwe. Dla wielu rodaków, był to, niestety, temat pomijany milczeniem, dla części - wzbudzający negatywne emocje. Konserwatywna mentalność, zwłaszcza podkarpackiej społeczności, nakazywała na wszelkie mniejszości patrzyć z obawą, jeśli nie ze zgorszeniem. Przez lata, pojawienie się na ulicy osoby wyglądem odbiegającej od normy, wzbudzało niezdrową "sensację", u niektórych - nawet zniesmaczenie. Natomiast udział osoby "sprawnej inaczej" w życiu publicznym był wprost niewyobrażalny. Ostatnie kilkanaście lat przyniosły zdecydowaną zmianę poglądów i społecznej obyczajowości w tym zakresie. Zwłaszcza wśród młodych Polaków. Inności znalazły trwałe obywatelstwo w naszym życiu i kulturze, mogą liczyć na szacunek i uwagę, należną KAŻDEMU człowiekowi. Używane często wobec takich jednostek i środowisk określenie "tolerancja" wydaje się za niestosowne. Tolerować można coś, nagannego. Tymczasem, ci ludzie zasłużyli na miłość bliźniego oraz pomocną rękę państwa, jak każdy inny obywatel Rzeczypospolitej. Ta "rewolucja" w traktowaniu INNYCH, to również zasługa takich organizacji jak STOWARZYSZENIE POMOCY DZIECIOM I MŁODZIEŻY SPRAWNEJ INACZEJ W TRZEBOWNISKU, oraz takich światłych ludzi jak założycielka i prezes Stowarzyszania Teresa Tomaka.
Rewolucji dzień pierwszy - śmieciarki przed każdą posesją
11.07.2013

Za symboliczny początek Rewolucji Październikowej historia uznaje wystrzał z "Aurory". Rewolucję śmieciową w gminie Trzebownisko zainaugurował donośny klakson śmieciarki Jelcz z rzeszowskiego MPGK, która w poniedziałek, 8 lipca, koło siódmej zajechała do Trzebowniska. Analogię rewolucji proletariackiej sprzed 96 lat, przywołuje jeszcze jeden element. Tamtemu wydarzeniu z początku XX wieku towarzyszyło m.in. hasło "Cała władza w ręce rad". Rewolucji śmieciowej A.D. 2013 można przypisać wezwanie nieznacznie tylko zmodyfikowane: "Prawie cała władza i absolutnie wszystkie śmiecie w ręce rad!".
Nareszcie wakacje!
11.07.2013

Historia publicznej szkoły w Trzebownisku liczy 140 lat. Tradycyjnie, w lecie szkoła zawieszała nauczanie, aby dzieci mogły pomóc rodzicom w licznych robotach w gospodarstwie. Tak było przez dziesięciolecia. Dziś jednak, nikt nie wyobraża sobie roku szkolnego bez prawdziwych wakacji, które są już czasem zasłużonego relaksu i wypoczynku, tak dla najmłodszych jak i ich wychowawców.
Święto naszych sąsiadów z Nowej Wsi
29.06.2013

Historia administracji kościoła rzymsko - katolickiego na naszym terenie współczesnej gminy Trzebownisko sięga początku XV wieku. W 1406 roku powstała parafia w Łące, kiedy to Jan Feliks Rzeszowski ufundował tej mazurskiej osadzie probostwo i maleńki drewniany kościółek. Istniejący dziś kościół murowany konsekrowano w 1748 roku.
Nasze sprinterki niedoścignione
29.06.2013

Zbigniew Przygórzewski, nauczyciel wf z trzebowniskiego Gimnazjum nie kryje wzruszenia i satysfakcji. To największy sukces sportowy jego wychowanków w całej 29 - letniej karierze nauczyciela. 19 czerwca na ogólnopolskich zawodach w Łodzi sztafeta dziewcząt z Gimnazjum w Trzebownisku na dystansie 4 x 100 metrów zdobyła II miejsce z doskonałym wynikiem 50,44 sek. Nieco gorzej wypadł występ chłopców; zajęli oni 9. miejsce w tzw. sztafecie szwedzkiej (100, 200, 300 i 400m). Reprezentowane były wszystkie województwa. Gimnazjaliści z Trzebowniska po zajęciu w grupie dziewcząt jak i chłopców pierwszych miejsc w regionie, pojechali do Łodzi, aby walczyć o dobre imię Podkarpacia. Jak widać, ze znakomitym rezultatem!
Dziękujemy prawdziwym Przyjaciołom. Na Was możemy liczyć zawsze!
24.06.2013

Opracowanie monograficzne "Trzebownisko ma 600 lat" wydrukowane w nakładzie 400 egzemplarzy rozeszło się w ciągu 3 tygodni, mimo, iż książki tej nie rozdawaliśmy. Stowarzyszenia na to nie stać! Cześć nakładu (100 egz.) sfinansowała gmina; środki te zostaną refundowane w ramach funduszy europejskich. Na resztę kosztów druku złożyli się sami czytelnicy. Publikacja, zainicjowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska powstała społecznym wysiłkiem: autorów tekstu i fotografików. Byli w tym gronie amatorzy fotografii zakochani w swej małej Ojczyźnie, ale byli też profesjonaliści, którzy też nie wyciągnęli ręki ani po złotówkę.
Integracja na gimnazjalnym boisku
24.06.2013

Wezwanie: szkoła środowiskowa wciąż ma swą aktualność i współczesny wymiar. Udowadnia to w praktyce dyrekcja i nauczyciele naszego Gimnazjum oraz jego Rada Rodziców, inicjując imprezy, które mają przybliżyć szkołę i jej działalność mieszkańcom wsi. Taki był m.in. cel pikniku rodzinnego urządzonego 9 czerwca na terenach wokół Gimnazjum. Dopisała pogoda i humory. Na zaproszenie odpowiedział wójt gminy Józef Fedan oraz wicestarosta Marek Sitarz. Byli przedstawiciele Rady Sołeckiej, Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska, Koła Gospodyń i OSP.
Pytania w sprawie śmieci
21.06.2013

Tak, więc za kilka dni wybije godzina zero. Od 1 lipca gmina przejmie wszelkie obowiązki związane z odbiorem śmieci od wszystkich mieszkańców. Od paru miesięcy do działań tych przygotowują się służby UG, ale też szeregowi obywatele. Niedawno do każdego domu trafiły tematyczne wydawnictwa i ulotki. Mimo tak szerokiej popularyzacji tej problematyki, praktycznych uwag i zaleceń nigdy za wiele. Najczęściej zadawane przez mieszkańców pytani skierowaliśmy do fachowców z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Gminy. Odpowiedziała na nie kierownik referatu Ewa Nowak, wspomagana przez współpracownice Justynę Świątek, Renatę Barczak i Joannę Ostrowską. Do tego grona fachowców kierować trzeba kolejne pytania w sprawie segregacji i odbioru odpadów (tel. 17 77 13 712) .
Nowa Wieś też ma swój pamiętnik
10.06.2013

Łamy serwisu NT zamarły na ponad trzy miesiące. Jako główny i dotąd jedyny redaktor tego portalu, chciałbym za to serdecznie przeprosić. Za mą absencję przepraszam mego młodego Przyjaciela z Dynowa Michała Pysia, informatyka, który od kilku lat, najlepiej jak potrafi, emituje materiały NT. Nade wszystko jednak, pragnę przeprosić wiernych czytelników NT, czekających na kolejne newsy o swej wsi. Brakło ich, gdyż przez minione tygodnie pierwszoplanowym zadaniem stała się dla mnie praca nad wydawnictwem monograficznym NOWA WIEŚ. Książka w tym tygodniu powinna trafić do rąk Czytelników.
Monografia wsi w rękach czytelników!
5.03.2013

Dotrzymaliśmy słowa danego mieszkańcom wsi 7 lat temu, gdy powstawało Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska. Wtedy to obiecaliśmy swym ziomkom, że głównym zadaniem SPT jest m.in. wydanie monografii wsi. I stało się! W ub. sobotę we wszystkich punktach handlowych na terenie wsi pachnące drukarską farbą egzemplarze były do dyspozycji mieszkańców. Opracowanie pod tytułem "Trzebownisko ma 600 lat" jest do nabycia, w zamian za rekompensatę finansową równą kosztom druku książki. Jest to kwota 34 złote.
Chcą podzielić wieś
19.02.2013

Granica miasta i gminy miałaby biec wzdłuż trzebowniskiej obwodnicy "dziewiętnastki". Mówiąc inaczej. Do Rzeszowa przeszła by zachodnia część wsi od skrzyżowania na światłach po Górkę a także tzw. ścieżki oraz całe Zagumnie na którym dziś posadowiony jest RESMlecz po Ośrodek Sportu i Rekreacji. W granicach miasta znalazłaby się też Nowa Wieś, Zaczernie, Tajęcina, oraz cześć Jasionki. Tak zakłada jeden z planów włodarzy Rzeszowa, którzy pod koniec ubr. znów zgłosili formalny wniosek aneksji naszej gminy. Drugi projekt przewiduje połączenie całych obydwu gmin: Trzebowniska i Rzeszowa. Wniosek tej treści, zgłaszany jest po raz drugi. Już w ubiegłorocznych konsultacjach został stanowczo zanegowany. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, ponownie trwa społeczna konsultacja tych pomysłów. W niedzielę, 17 lutego w tej sprawie wypowiedzieli się mieszkańcy zebrani na wiejskim zebraniu.
Ile zarabiają nasi wójtowie?
2.02.2013

Za sprawą radnych Rady Gminy Trzebownisko, oraz późniejszej publikacji red. Małgorzaty Froń w NOWINACH (http://www.nowiny24.pl), gorącym tematem środowiskowych dyskusji stały się znów zarobki naszych samorządowców. W tej sytuacji, zdecydowałem się udostępnić również czytelnikom NT, tekst jaki opublikowałem na mej prywatnej stronie na FACEBOOKU.
Żyjemy dłużej
2.02.2013

To nie ulega wątpliwości. Polacy, z roku na rok żyją odrobinę dłużej. średnia wieku obywateli naszego kraju w połowie ubiegłego wieku wynosiła 60 lat. Dziś, jak podaje GUS - jest to wskaźnik na poziomie 76 lat. Przy czym, kobiety obecnie dożywają średnio 81 roku, mężczyźni 72. To uprzywilejowanie pań widać też w naszej gminie. Jak wynika z rejestrów USC, na początku br. w 550 - osobowej grupie osiemdziesięciolatków było blisko 400 kobiet i tylko 150 mężczyzn. Powiedzonko, babki chorują, dziadowie umierają, ma swe pełne uzasadnienie.
Zapisy na książkę "Trzebownisko ma 600 lat"
23.01.2013

Dobiegają końca przygotowania do druku opracowania monograficznego TRZEBOWNISKO MA 600 LAT. Książka powinna opuścić drukarnię w najbliższych tygodniach. Jej głównym wydawcą jest Gmina Trzebownisko we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Trzebowniska. Gmina zabezpiecza środki na nakład ok. 100 egzemplarzy. Mamy świadomość, iż chętnych na otrzymanie książki będzie zdecydowanie więcej. Dlatego poszukujemy kolejnych sponsorów.
Każdy z nas zapłaci podatek śmieciowy
7.01.2013

Plastikowe butelki zagrzebane na wysypisku przetrwająa ponad 400 lat. Ten sam odpad plastikowych opakowań, utylizowany i przetworzony, jest składnikiem polimerów używanych do produkcji ekskluzywnej odzieży sportowej (pochłania pot i wilgoć). Jest już tradycją, że renomowane drużyny piłkarskie na Zachodzie rozpoczynają sezon w koszulkach uszytych z materiału wytworzonego właśnie z... plastiku pozyskanego przy zbiórce śmieci. Towarzyszy temu medialna kampania na rzecz ochrony środowiska. Efekty owych działań edukacyjno - promocyjnych, trwających tam od wielu lat, widać na każdym kroku. W pierwszej kolejności, wyraża się to stanem wysokiej świadomości społecznej problemu odpadów komunalnych. Mówiąc konkretniej: tam wszyscy i wszędzie segregują odpady, i robią to rzetelnie, zgodnie z obowiązującymi w danym środowisku regułami. Dzięki temu, w krajach skandynawskich na wysypiska trafia jedynie kilka - kilkanaście procent śmieci komunalnych, reszta jest racjonalnie zagospodarowana, w tym poprzez recykling odpadów (to tzw. surowce wtórne). W naszym kraju, aż 90 proc. wszystkich śmieci komunalnych wywożonych jest wciąż na składowiska. Mówiąc obrazowo: nas wciąż "stać" na zakopywanie pieniędzy.
Prezent na Nowy Rok. Pacjenci w nowych gabinetach ośrodka zdrowia
6.01.2013

Pielęgniarka Aniela Stec, od lat zatrudniona w wiejskim ośrodku zdrowia w Trzebownisku, nie kryje radości. Wreszcie pacjenci weszli do nowych pięknych pomieszczeń oddanych do dyspozycji wiejskiej służby zdrowia. Od razu chorzy czują się lepiej, zaś personel dysponuje dziś zdecydowanie lepszymi warunkami do wykonywania swej odpowiedzialnej pracy.
Znów o Dodolakach, Wiszach i Kogutkach zza Oceanu
30.10.2012

Tym razem, muszę poskromić swe dziennikarskie pióro. To będzie artykuł pisany zdaniami krótkimi, przy użyciu najprostszych wyrazów. Czytelnikami materiału będą bowiem również Amerykanie. I choć ich korzenie sięgają Wisłoka, nie znają języka polskiego. To trzecie, czwarte pokolenie dawnej Polonii. Czytają naszą stronę z pomocą tłumacza z komputera. A wiadomo - taki tłumacz nie myśli, maszyna posługuje się szablonem.
Dziękujemy za 1 procent
29.10.2012

Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska działa, dzięki społecznej aktywności swych członków oraz wsparciu i hojności ludzi nam życzliwych. Nie ma wątpliwości: dotychczasowe inicjatywy podjęte i realizowane przez organizację nie byłyby możliwe bez społecznikowskiej pasji naszych Koleżanek i Kolegów.
Lotnisko w Jasionce, czy w Nowej Wsi?
25.10.2012

Lotnisko w Jasionce funkcjonuje już ponad 70 lat. Zostało wybudowane i uruchomione przez niemieckiego okupanta tuż przed atakiem na ZSRR w czerwcu 1941 roku. Nasze lotnisko kojarzone jest na całym świecie z nazwą Jasionka. Formalnie bowiem, to na terenie administracyjnym tego sołectwa leżą główne lotnicze obiekty. Praktycznie, jednak, zawsze bardziej zawiązane było z Nową Wsią i z życiem jej mieszkańców. Świadczą o tym, zwłaszcza, doświadczenia pierwszych 50 lat historii "Jasionki".
Uwaga na oszustów!
17.10.2012

W ostatnich dniach, znów do naszych domów docierają ludzie próbujący wyłudzić pieniądze na pomoc dla chorych dzieci. Przy tym, jedni legitymują się jakimiś dokumentami nieznanych nam organizacji np. z Lubelskiego, inni pokazują niby własne dowody tożsamości, jeszcze inni zdają się na smutną tragiczną minę bądź łzy. Niektórzy informują, że zbierają na potrzeby niepełnosprawnych dzieci, co może sugerować, iż prowadzą zbiórkę na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Młodzieży Sprawni Inaczej w Trzebownisku.
UFO nad Trzebowniskiem i Nową Wsią!
5.10.2012

Niebo nad Wisłokiem przecinają dziś dziesiątki statków powietrznych. Ten, który pojawił się w czwartek, tuż po trzynastej, natychmiast wzbudził sensację, u niektórych nawet trwogę. Miał kształt sześciokąta, z boku pulsowały czerwone światełka. Po spodem sterczały cztery żółte drążkowate nogi, a miedzy nimi lśniło szkło obiektywu niczym oko cyklopa. Grozy sytuacji dodawał donośny jednostajny świst, jak nakręcony bączek.
Z potrzeby serca
26.09.2012

Mieszkają w naszej wsi osoby, którym trzeba i warto pomóc. Bo - z różnych względów - nie radzą sobie z codziennymi obowiązkami w domu... Bo los poskąpił im zdrowia i sprawności... Bo opuścili ich najbliżsi, a samotność ciąży niczym worek kamieni... Bo spotyka ich niezasłużona krzywda ze strony domowników, lecz oni boją się bądź wstydzą poskarżyć komukolwiek...
Wójt dotrzymał słowa!
25.09.2012

Powódź w czerwcu 2010 roku gruntownie podmyła prawy brzeg Wisłoka niszcząc nawierzchnię drogi powiatowej Trzebownisko - Terliczka. Szczególnie odczuli to mieszkańcy trzebowniskiego przysiółka Spiny. Najpierw odcinek ten zupełnie zamknięto. Z braku przejezdności zawieszono komunikację autobusową. Po jakimś czasie możliwy stał się ruch wahadłowy (fotka niżej).
Poszukujemy Dodolaków
14.08.2012

Szansa znalezienia intratnej pracy skłoniła kilkuset młodych mieszkańców Trzebowniska do wyjazdu na zachód Europy. Większość naszych ziomków zadomowiła się na wyspach brytyjskich, inni wybrali kraje Beneluksu, Włochy bądź Francję, ostatnio, coraz popularniejszą jest Skandynawia. Zarobione i zaoszczędzone funty czy euro młodzi odkładają na koncie, z nadzieją, że kiedyś wrócą w rodzinne strony. Sto lat temu, owym wymarzonym Eldorado dla armii emigrantów znad Wisłoka, była przede wszystkim Ameryka, zaś pierwszym punktem docelowym na amerykańskiej ziemi stała się osada Zachodnia Seneka nad brzegiem jeziora Erie; w 1909 roku osada otrzymała status miasta o nazwie Lackawanna.
Uratujmy GS!
13.08.2012

Przez wieki, jedynym miejscem życia towarzyskiego Trzebowniska była karczma przy sadzawce, przez co, ten największy zbiornik przeciwpożarowy we wsi zwykło się nazywać Karczmówką. Rządzący tutaj Żyd egzekwował swoje; niejeden gospodarz przepił w karczmie niejedną morgę ziemi, jak kmieć Tomasik, do którego, później, przylgnął złośliwy przydomek Interes.
To nie segregacja, to kompromitacja
13.06.2012

Goszczący u norweskich samorządowców z Trondheim, ekolodzy z Podkarpacia z niedowierzaniem oglądali przedszkole w którym dzieci uczy się obcowania z naturą... naturalnie. Po przedszkolnym podwórku, obok huśtawek, przechadzały się kurki i króliki. U nas byłby to skandal na całe województwo. Taką placówkę natychmiast zamknął by Sanepid. U Norwegów zaś, jak sądzę, niedopuszczalne byłyby obrazki, u nas będące powszedniością. Choćby te prezentowane obok, a wykonane w punkcie odbioru odpadów selektywnych w Trzebownisku (na placu dawnej kapuściarni, przy drodze na Łąkę). Ten obrzydliwy śmietnik rości sobie prawo do miana gniazda recyklingowego.
Pogoda psuje szyki budowlańcom
12.06.2012

Aura nas nie rozpieszcza. Choć mamy już najdłuższe dni roku 2012, ciepła i słońca tyle co kot napłakał. Ma to swój ujemny wpływ m.in. na tempo prac budowlanych. Aczkolwiek - jak zapewnia sołtys Tadeusz Grela - terminy najważniejszych zadań inwestycyjnych na terenie sołectwa, są niezagrożone.
Sąsiad sąsiadowi nierówny
11.06.2012

Dobry sąsiad zza płota, to rzecz bezcenna. Pomoże w trudnych sytuacjach, mądrze doradzi jak rozwiązać życiowy problem, chętnie podzieli się dobrem, którego ma w nadmiarze, przypilnuje naszego gospodarstwa, gdy wybierzemy się poza dom na dłużej. Życzliwy i wyrozumiały sąsiad w Trzebownisku, to rzecz szczególnie pożądana. Również z tej racji, iż stara zabudowa w centrum posadowiona jest na wąziutkich parcelach, zwykle 13-14 metrowych. Wynikające stąd utrudnienia, to wciąż źródło wielu sporów i kłótni.
Pytania do doktora Piotra
10.06.2012

Wieś staje się stopniowo samowystarczalna, również w zakresie usług specjalistycznych. Mamy więc warsztaty samochodowe, renomowane salony fryzjerskie, można skorzystać z usług krawieckich, są zakładziki produkujące ramy i oprawy do obrazów oraz ceramikę ozdobną, nie mówiąc już o punktach ogrodniczych oraz naprawie sprzętu telewizyjnego i komputerowego. Doczekaliśmy się również, tak potrzebnego, wiejskiego gabinetu weterynaryjnego. Nazywa się SOKÓŁ i mieści w dzielnicy Koniec, przy drodze na Górkę, pod nr 557.
Ściany śmierci
5.06.2012

Przyroda demonstruje najpiękniejsze widoki roku: w ogródkach soczysta zieleń, na rabatach i balkonach już przyciągają oczy piękne pelargonie. Trzebowniskie firmy ogrodnicze Tomaków przeżywają prawdziwe oblężenie.
3,30 za obiad, 70 groszy za śniadanie
30.03.2012

Czy za 5 złotych można się wyżywić? Czy za taką kwotę można przygotować smaczny posiłek, bogaty w kalorie niezbędne dla młodego człowieka na cały dzień? Jest to realne! Udowadniają to intendenci szkolnych stołówek, funkcjonujacych we wszystkich placówkach oświatowych na terenie gminy Trzebownisko.
Mieszkańcy Spin nabrali nadziei
27.03.2012

Pierwsze zagrody w przysiółku Spiny powstały gdzieś w połowie XVIII wieku. Stało się to po wielkiej powodzi w 1744 roku. Wisłok zmienił wówczas koryto i popłynął nowym nurtem, właśnie w tym miejscu. Zamieszkali tu osadnicy zajmowali się spinaniem bali, spławianych z gór, w tratwy, transportowane następnie w kierunku Sanu. Stąd, prawdopodobnie nazwa Spiny.
Decyduje się przyszłość naszej gminy
26.03.2012

W piątek 22 marca, na terenie gminy rozpoczynają się konsultacje społeczne w sprawie połączenia gminy miasto Rzeszów i gminy Trzebownisko. Są one konsekwencją prawną uchwały Rady Miasta Rzeszowa a także uchwały Rady Gminy Trzebownisko, podjętej śladem decyzji rzeszowskich radnych. Konsultacje, które obejmą mieszkańców całej gminy, potrwają do 2 kwietnia. Na czele komisji, która podliczy głosy i poinformuje o wynikach, stoi przewodnicząca naszej Rady Bogusława Czachor.
Te lata przejdą do historii...
1.03.2012

Po rocznej przerwie (brak funduszy) trwa druk kolejnego, piątego numeru Gazetki "Nasze Trzebownisko". Za kilka dni będzie bezpłatnie kolportowany w sklepach. Elektroniczny zapis Gazetki zamieścimy również w serwisie internetowym NT w dziale Nasze wydawnictwa. Tytułem zachęty do lektury papierowego NT, publikujemy niżej jeden z artykułów. Jest to wywiad z sołtysem wsi TADEUSZEM GRELĄ.
Rowerem do Rzeszowa
26.02.2012

Amatorzy jazdy rowerem po Lubelskiej mają przechlapane. Grozi im fontanna błota , i co gorsza, potrącenie przez jadące sznurkiem pojazdy. Zaś przejście przez jezdnię w okolicach kapliczki (patrz zdjęcie) graniczy z cudem... i śmiercią. W minionych latach wydarzyło się tu kilka bardzo groźnych wypadków. Ma się to zmienić już w przyszłym roku. Bowiem, również na Lubelskiej czeka nas drogowa rewolucja.
Rzeszów przyłączą do Trzebowniska?
16.02.2012

To rzecz bezsporna. Prezydent Tadeusz Ferenc znajdzie poczesne miejsce na kartach historii Rzeszowa. Jego osobistą zasługą jest podwojenie powierzchni miasta - z 53 km kw. do ponad 100. Wcześniej, autorem zmian na porównywalną skalę był jedynie burmistrz Stanisław Jabłoński. W 1903 roku, Rzeszów zwiększył swój stan z 3 km kw. do powierzchni 7,6 km kw.; w granicach miasta znalazła się gmina Ruska Wieś (dziś osiedle 1000 - lecia) oraz przysiółki: Wygnaniec, Podzamcze, Psiarnisko i Rudki z gminy Staroniwa oraz Maćkówka z Drabinianki.
Wódka odebrała im Rodzinę
10.02.2012

Pani Anieli już nie starcza łez. Wylała ich morze. Ciąży siwiutka głowa, staruszka zapomniała co to uśmiech. Od kiedy śmierć zabrała męża, syn poczuł się "wolny". Niemal każdy wieczór pod ich wspólnym dachem, kończy się awanturą i wyzwiskami. Została "starą szmatą", zresztą obelgi lecą w stronę każdego, kto stanie na drodze pijanego gospodarza. W ciągłym strachu żyją wnuczęta.
Cmentarna tajemnica
15.12.2011

Kilka tygodni temu, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska odebrał telefon z dramatyczną informacją: - Na cmentarzu w Staromieściu skradziono nagrobek ze zbiorowej mogiły trzebowniczan. W grobie tym pochowanych jest 7 mieszkańców Trzebowniska, zabitych w trakcie działań frontowych w ostatnie dni lipca 1944 roku - donosił jeden z krewnych, opiekujący się mogiłą.
Na zakupy do Trzebowniska
15.12.2011

Podmiejskie położenie Trzebowniska sprawia, że oferta handlowo - usługowa będąca w dyspozycji mieszkańców wsi, jest naprawdę bogata. Rzeszowskie supermarkety prześcigają się, aby za wszelką cenę przyciągnąć klientów, także z okolicznych gmin. Oferta ta, krok po kroku, dociera już do samych granic sołectwa. Niebawem, na staromiejskich polach ma wyrosnąć kompleks Bella Dolina, tym, razem, staraniem hiszpańskiego inwestora.
Na zebraniu wiejskim: o chodnikach i śmieciach
24.11.2011

Najwyższą władzą na wsi, pozostaje zebranie ogólne mieszkańców. Szkopuł w tym, iż na cokwartalne spotkania, do Domu Ludowego przychodzi zwykle kilkanaście, góra kilkadziesiąt osób. I to oni, w imieniu 2, 5 - tysięcznej rzeszy dorosłych obywateli Trzebowniska, podejmują decyzje często bardzo istotne dla przyszłości wsi oraz warunków życia całej społeczności.
Wisłok znów przejezdny
16.11.2011

- Ten piękny obiekt służyć będzie kilku następnym pokoleniom, także waszym wnukom i prawnukom - niniejsze słowa skierowane również do trzebowniskich gimnazjalistów, musiały robić wrażenie. Zarówno ci najmłodsi mieszkańcy wsi, ale też ich dziadkowie, wszyscy, którzy w poniedziałkowe przedpołudnie, 14 bm., zgromadzili się na nowym moście przez Wisłok, byli naprawdę zgodni: budowniczowie z firmy Skanska spisali się na medal, jesteśmy im szczerze wdzięczni - za solidną, terminową robotę...
Most - 14 listopada
Supermarket - 3 grudnia
9.11.2011

Dziś możemy już bez cienia wątpliwości zaprosić wszystkich mieszkańców wsi na najważniejsze dla Trzebowniska wydarzenia roku 2011: najpierw na otwarcie nowego mostu przez Wisłok, a potem na zakupy do prawdziwego wiejskiego supermarketu firmy BLU.
W poświąteczną sobotę pójdziemy do MARKETU
25.10.2011

Już za kilkanaście dni Trzebownisko wzbogaci się o nowe centrum handlowe. Na miarę XXI wieku. Będzie to supernowoczesny market spożywczy firmy BLU Leszka i Urszuli Beresiów.
Budowniczowie mostu już przygotowują wiechę
24.10.2011

W ostatnie tygodnie września i października, 40 - osobowa ekipa Skansky oraz podwykonawców maksymalnie wykorzystała sprzyjające warunki pogodowe. Efekty widać na załączonych fotkach.
Z kroniki 6 młynarzy
7.08.2011

Niebawem, na miejscu starego młyna koło mostu otwarty zostanie okazały dom mieszkalny (hotel?) mieszczący 15 samodzielnych lokali mieszkalnych. Młyn przypominać więc będą jedynie fotki publikowane na łamach naszego serwisu oraz fakty zanotowane w naszej Kronice "Z kart historii". Zapisano tam, iż młyn ruszył w 1925 roku. Wybudowało go sześciu młodych trzebowniczan, którzy w ten sposób zainwestowali dolary zarobione w Ameryce.
Do Jasionki wraca SHOW
27.07.2011

Wielu mieszkańców Trzebowniska pamięta czasy, gdy po niebie nad wsią codziennie snuły się sympatyczne szybowce, zaś widoczne jak na dłoni skoki spadochronowe były czymś tak tradycyjnym, jak popołudniowy samolot z Warszawy, według którego regulowano zegarki. Ciąg młodzieży do sportów lotniczych był tak szalony, że Aeroklub Rzeszowski, często zmuszony był selekcjonować kandydatów. Przynależność do rodziny następców Ikara była dla młodych rzeszowian czymś nobilitującym. Chętnych pójścia w ślady naszych mistrzów sportów samolotowych Nycza czy świadka, nigdy, więc nie brakowało. Znakomitą promocję lotnictwa stanowiły wówczas popularne imprezy na lotnisku w Jasionce, organizowane zwykle w sierpniu.
Do autostrady bliżej niż dalej
2.07.2011

Jeśli, tym razem, politycy i budowlańcy dotrzymają słowa, to za 4 - 5 miesięcy będziemy mogli przejechać się pierwszym fragmencikiem podkarpackiej autostrady A4. Będzie to 7 - km odcinek prowadzący właśnie przez teren gminy Trzebownisko. Szansę na to, iż tak się stanie, wzmacnia fakt, że na jesień wyznaczono wybory parlamentarne i rządzący zechcą, za wszelką cenę, odtrąbić sukces.
Co dalej z drogą na Spiny?
29.06.2011

Po ubiegłorocznej majowo - czerwcowej powodzi, mieszkańcy przysiółka Spiny, wciąż pozbawieni są komunikacyjnego połączenia z centrum wsi i całą gminą. Kiedy wody Wisłoka podmywając prawy brzeg, uszkodziły poważnie nawierzchnię drogi powiatowej nr 1382, powstało spore zagrożenie dla pojazdów jak i pieszych. Całkowicie zawieszono komunikację autobusową, wjazd na jeden pas ruchu ograniczono do pojazdów do 3 ton. Skalę szkód i obecny stan nieszczęsnej drogi ilustrują fotografie wykonane przez jednego z mieszkańców.
Gospodynie i sportowcy w nowej Radzie Sołeckiej
29.06.2011

Z dziennikarskiego obowiązku podajemy w tym miejscu najważniejsze wyniki wyborów na sołtysa wsi oraz członków Rady Sołeckiej. Po szczegóły odsyłamy do działu: Trzebownisko dziś - Nasze VIP-y.
Jeszcze w sprawie Ojca Jana
27.06.2011

Kilka dni temu, jeden z naszych Czytelników, podpisujący się imieniem PIOTR z Terliczki, napisał o fakcie odwołania Ojca Jana Sochockiego z urzędu proboszcza tej parafii. Zwrócił uwagę na nagłość tej decyzji, która wielce zaskoczyła i zasmuciła część parafian. Piotr liczył na to, iż ktoś zechce szerzej skomentować to wydarzenie i naświetlić jego genezę. Natychmiast odezwał się inny mieszkaniec Terliczki MARIUSZ. Z uwagi na rzeczowy i kompetentny charakter tej wypowiedzi zdecydowaliśmy się ją opublikować niemal w całości. Zdjęcia skopiowaliśmy ze strony www.terliczka.pl
Czytelnicy donoszą
19.06.2011

W pełni popieram Państwa artykuł z 5 czerwca zatytułowany "Urzędnicza spychoterapia", oraz ocenę władz gminy w nim zawartą. Wydaje się, że użyto słów maksymalnie "poprawnych politycznie" dla oceny postawy i działań wójta gminy, bo to przecież właśnie on, jako organ administracji publicznej, odpowiada za całość działań poszczególnych wydziałów i pracowników urzędu gminy, a te działania są po prostu żadne. Szczególnie "bolesne" są kontakty bezpośrednie czy też telefoniczne z gminnymi urzędnikami gdyż ich brak wiedzy, połączone z arogancją i urzędniczą pychą, doprowadza człowieka do wyjątkowego "wzburzenia. Jakimś symbolem stosunku wójta do sprawy mostu jest właśnie zupełny brak informacji o kalendarzu prac czy podejmowanych działaniach.
Kandydatur w bród
14.06.2011

W niedzielę, 19 czerwca, po raz pierwszy w powszechnym głosowaniu - przy urnie wyborczej, wybierzemy nowego sołtysa oraz Radę Sołecką na kadencję 2011 - 2015.
Urzędnicza spychoterapia
5.06.2011

Prace przy przebudowie mostu na Wisłoku w Trzebownisku są w toku. Wykonawca SKANSKA S.A. ma już swoją bazę na placu Kółka Rolniczego na Zawodziu. Od wtorku (31.05) trwa niwelacja dojazdu z głównej trasy do tafli wody (po południowej stronie mostu), celem ustawienia dźwigu.
Rewolucja w śmieciach
1.06.2011

Koniec dzikich wysypisk w zagajnikach i na Wisłoczysku! Stop paleniu śmieci w piecach c.o.! Każdy segreguje odpady! Gmina Trzebownisko wprowadza powszechną opłatę śmieciową!
SKANSKA przejęła most
27.05.2011

Komunikat o przejęciu mostu przez wykonawcę, a zwłaszcza informacja w NOWINACH o tym, iż w środę (25 maja) most ma być już całkowicie zamknięty, wywołały sporą niepewność i zamęt wśród mieszkańców. Uspokajamy! Kierownictwo oddziału firmy SKANSKA w Rudnej Małej zapewniło nas w czwartek, iż wyłączenie trzebowniskiego mostu z ruchu nastąpi najwcześniej koło 6 - 9 czerwca.
19 czerwca wybierzemy sołtysa i Radę Sołecką
25.05.2011

Znany jest już termin wyboru sołtysów i członków Rad Sołeckich na kadencję 2011 - 2015. W myśl zarządzenia wójta, wybory tzw. organów pomocniczych w poszczególnych wsiach gminy Trzebownisko odbędą się tego samego dnia - 19 czerwca, według nowych zasad. Jak już informowaliśmy, główna zmiana polega na tym, że elekcja sołtysa i członków RS nastąpi w wyborach bezpośrednich drogą wrzucenia kartki do głosowania do urny w lokalu obwodowej komisji wyborczej.
Ruszyła operacja MOST
24.05.2011

To co zapowiadaliśmy miesiąc temu (patrz: Aktualności NT z 27 kwietnia 2011) nabrało realnych kształtów. 9 maja Zarząd Dróg Powiatowych w Rzeszowie rozstrzygnął przetarg na przebudowę (odbudowę) trzebowniskiego mostu przez Wisłok. Wybrana została oferta warszawskiej firmy SKANSKA S.A.; przedsiębiorstwo zobowiązało się wykonać zadanie za kwotę 7 956 766 zł. SKANSKA od lat realizuje wiele ważnych inwestycji infrastrukturalnych i znana jest z dobrej roboty. To daje nadzieję, że na nowy solidny most w Trzebownisku wjedziemy pod koniec listopada. Ta świadomość pozwoli nam zarazem przetrzymać jakoś gehennę komunikacyjną, jakiej doświadczymy.
Wybory sołtysa po nowemu
4.05.2011

Dobiegła końca 4 - letnia kadencja sołtysa wybranego w marcu 2007 roku. Elekcja nowego sołtysa oraz Rady Sołeckiej odbędzie się według nowej procedury, wzorowanej na rozwiązaniach stosowanych już na tym szczeblu w innych ościennych gminach. Główna zmiana polega na tym, że tym razem, wyboru dokonają mieszkańcy nie na zebraniu wiejskim, a w drodze powszechnego głosowania, zorganizowanego według zasad zbliżonych do tych obowiązujących w wyborach parlamentarnych czy samorządowych. Mówiąc wprost - naszych faworytów wybierzemy wrzucając kartki do urny w lokalu wyborczym, otwartym w wyznaczonym dniu, przez czas 10 godzin.
Bella Dolina na granicy wsi
28.04.2011

Rolę głównego centrum handlowego wojewódzkiego Rzeszowa wypełniają placówki zlokalizowane wzdłuż całej arterii Rejtana. Dla mieszkańców gminy Trzebownisko, a może i sąsiadów z ościennych gmin, taką stolicą handlu ma szansę stać się wkrótce sołectwo Trzebownisko oraz tereny bezpośrednio przylegające do naszej wsi.
Nowy most na Święta
27.04.2011

29 kwietnia mija termin zgłaszania ofert na generalną przebudowę mostu na Wisłoku, w ciągu drogi powiatowej z Trzebowniska do Łąki i Łukawca. Przetarg, w ramach zamówień publicznych, ogłosił Zarząd Dróg Powiatowych (ZDP) powiatu rzeszowskiego. Jeśli bez przeszkód wyłoniony zostanie wykonawca i jeśli nie dojdzie do jakichś "chwytów formalnych" (co, niestety, przy przetargach zdarza się dość często), roboty powinny ruszyć pod koniec maja. Planowany termin zakończenia to 15 listopada 2011 roku.
Stowarzyszenie to nie dopust Boży
13.04.2011

Na II Walnym Zebraniu Sprawozdawczo - Wyborczym Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska (8 kwietnia 2011) wybrano nowe władze naszej organizacji na kolejną 4 - letnią kadencję (2011 - 2015). Funkcję prezesa SPT powieszono ponownie Stanisławowi Wierciochowi. Komisją Rewizyjną pokieruje Bolesław Szwagiel (pełny skład ciał statutowych na podstronie: Stowarzyszenie - Zarząd).

Wybierzemy nowe władze Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska
4.04.2011

Mijają 4 lata od powstania naszego Stowarzyszenia. Pierwotny wpis SPT w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000274030 miał miejsce 6 marca 2007 roku. 29 kwietnia 2009 roku, w uznaniu dotychczasowej działalności, Sąd Rejonowy w Rzeszowie, nadał Stowarzyszeniu status Organizacji Pożytku Publicznego.

Zgodnie z postanowieniami Statutu naszej organizacji, kadencja władz Stowarzyszenia trwa 4 lata. Celem wyboru nowego Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej, w piątek, 8 kwietnia zbiera się Sprawozdawczo - Wyborcze Walne Zebranie SPT.

Fedan oczyszczony z zarzutów
16.02.2011

Pod koniec stycznia, telewizyjne "Aktualności" poinformowały, iż Sąd Apelacyjny w Rzeszowie uznał odwołanie Józefa Fedana od orzeczenia lustracyjnego Sądu Okręgowego, co ostatecznie oznacza, iż wójt gminy Trzebownisko nie jest kłamcą lustracyjnym.
KRS 0000274030
14.02.2011

Raz jeszcze przypominamy! Także Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska przynależy do zaszczytnego grona Organizacji Pożytku Publicznego, którym podatnik może podarować 1 proc. swego podatku dochodowego.
Strażacy przesiedli się na nowe wozy
7.01.2010

- To był szczególny rok, jeden z najpomyślniejszych w 100 - letniej historii naszej jednostki - tak podsumowuje rok 2010 naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebownisku Wojciech Czyrek.
Stowarzyszenie dziękuje ofiarodawcom
8.12.2010

Otrzymaliśmy komplet dokumentów z urzędów skarbowych o odpisie 1 proc. podatku dochodowego za 2009 rok na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska. W sumie, w ten sposób wsparło działalność Stowarzyszenia 21 podatników. Z tego tytułu, na konto SPT wpłynęło 1072,90 zł.
Wójt w drugim podejściu
8.12.2010

Józef Fedan i Jan Lech aż trzykrotnie zmagali się o fotel trzebowniskiego wójta (w 2002, 2006 i 2010 roku). Za każdym razem wygrywał Fedan. Tak też stało się w ostatnich wyborach samorządowych. Tym razem jednak, trzeba było aż 2 tur głosowania. Dopiero 5 grudnia Józef Fedan został wyznaczony przez wyborców na urząd wójta gminy Trzebownisko w kadencji 2010 - 2014. Przy niższej frekwencji (w I turze - 49,18 proc, w II turze - 36,48 proc.), za jego kandydaturą opowiedziało się 3022 wyborców (54,98 proc.). Na jego konkurenta głosowało 2475 osób (45,02 proc.).
Wójta wybierzemy 5 grudnia
25.11.2010

Przy wysokiej frekwencji (średnia w Trzebownisku - 47,90 proc., w całej gminie - 49,18 proc.), wybraliśmy 15 - osobową Radę Gminy na kolejną 4 - letnią kadencję.
Dwa mandaty w RG przypadające mieszkańcom sołectwa Trzebownisko powierzyliśmy: TADEUSZOWI GRELI (uzyskał 408 głosów) oraz BERNADETTCIE ŚWIĄTEK (318 głosów). Warto odnotować, iż rywalizacja w okręgu była stosunkowo wyrównana. Tak niewiele, brakło do mandatu Lidii Ataman (300 głosów) i wysuniętej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska Lucynie Kopczyk (zebrała 268 głosów).
Głosuj na ludzi Stowarzyszenia
17.11.2010

Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska nie jest rozpieszczane przez gminnych decydentów. Nasze kilkakrotne petycje do UG w sprawie ewentualnego wsparcia finansowego dla podejmowanych przez SPT inicjatyw na rzecz środowiska, spełzły na niczym.
Zaczernie zabrało nam mandat
16.11.2010

We wszystkich poprzednich kadencjach sołectwo Trzebownisko posiadało najliczniejszą reprezentację w Radzie Gminy. Niestety, w tegorocznych wyborach status ów straciło na korzyść Zaczernia.
Kampania w alei lipowej
15.11.2010

Ostatnie tygodnie upłynęły w rzeszowskich gminach pod znakiem budowy chodników. - To znak, że wybory tuż, tuż - komentuje znajomy społecznik - wójtowie zabiegają o reelekcję...
Kto do Rady Gminy i Rady Powiatu?
28.10.2010

Listy wyborcze poszczególnych komitetów zostały zarejestrowane, Znane są więc nazwiska osób, które zabiegać będą o nasze poparcie w zmaganiach o mandat radnego gminnego i powiatowego w wyborach wyznaczonych na 21 listopada.
Na gminnym ringu: Fedan - Lech - Tomaka
28.10.2010

Mieliśmy nosa. Do konkursu o fotel wójta gminy w kadencji 2010 - 2014 staną trzej kandydaci: Józef Fedan z Wólki Podleśnej, Jan Lech ze Stobiernej i Jan Walenty Tomaka z Nowej Wsi. To silni zawodnicy. Każdy (zwłaszcza Tomaka i Fedan) ma za sobą poważny dorobek w działalności społeczno - politycznej i gospodarczej, każdy posiada wśród mieszkańców gorących zwolenników, ale i przeciwników.
Kto wystartuje do fotela trzebowniskiego wójta?
15.10.2010

21 listopada odbędą się wybory do samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Na kolejną 4 - letnią kadencję wybierzemy radnych Rady Gminy, Rady Powiatu i Sejmiku Województwa, a także nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Profesor Pienta odnalazł rodzinę
9.08.2010

Prof. Norbert Pienta z amerykańskiego Uniwersytetu Iowa odebrał tytuł Honorowego Konsula Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska w Ameryce. Ten znakomity amerykański uczony chemik od lat interesuje się Trzebowniskiem. Stąd, bowiem wywodzą się jego dziadkowie (ze strony matki Anny) Jan Kogutek i Marcyanna Bereś.
Zaproszenie na piknik lotniczy w Jasionce
18.06.2010

Kiedy już spełnimy obywatelski obowiązek głosowania w niedzielnych wyborach prezydenckich, warto wybrać się na wspaniałą zabawę na lotnisko w Jasionce. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie EUROGALICJA.
Most warunkowo otwarty
12.06.2010

Decyzje drogowców są tak samo mało przewidywalne, jak prognozy naszych synoptyków. Jeszcze kilka dni temu, ludzie zarządzający drogami powiatowymi byli stanowczy. Z myślą o naszym bezpieczeństwie, postanowili zamknąć most na Wisłoku do czasu, jak specjalna komisja sprawdzi stan podłoża pod podporami i wokół nich. Jak napisaliśmy w poprzednim newsie z 9 czerwca, miało to potrwać - w najlepszym przypadku - kilkanaście dni.
Co dalej z mostem na Wisłoku?
9.06.2010

Od 4 czerwca aż do odwołania zamknięty jest ruch samochodów na moście przez Wisłok. Dozwolony jest jedynie ruch pieszy. Wyłączenie jedynej - tej skali - przeprawy przez rzekę, zdezorganizowało życie gminy i jej mieszkańców. Jak udało nam się ustalić, przywrócenie ruchu może nastąpić - w najlepszym przypadku - za kilkanaście dni.
Zostań fotoreporterem NT
9.06.2010

Każdy niemal dzień przynosi w Trzebownisku zmiany widoczne gołym okiem. Powstają nowe piękne zabudowania, rosną inwestycje komunalne, radują nas pomysłowe ogródki i zieleńce. Niespodziankami obdarowuje nas natura: zaskakuje powodzią, innym razem wichurą czy nawałnicą gradową. Kronikę wydarzeń dopełniają różne planowe uroczystości i imprezy: rodzinne oraz ogólno publiczne. Wszystko to zasługuje na reporterski pstryk, celem pokazania innym - dziś, ale i za sto lat!
Mieszkańcy Szklarni przeciw szkalowaniu ich dzieci
25.05.2010

Największą nagrodą dla dziennikarza jest żywa reakcja czytelników na publikowane teksty. Tak też się stało po ukazaniu się nr 3 Gazetki NASZE TRZEBOWNISKO. Niewielki materiał zatytułowany "Wandalom mówimy NIE", szczerze oburzył zawłaszcza mieszkańców bloku i b. hotelu z terenu Szklarni. Wyrazem tego było kilka telefonów od czytelników; moi rozmówcy nie kryli irytacji i domagali się przeprosin.
Profesor Uniwersytetu Iowa odwiedzi Trzebownisko
24.05.2010

Norbert Pienta jest profesorem chemii, dyrektorem Zakładu w Uniwersytecie Iowa w USA. To znana amerykańska uczelnia publiczna, jedna z najstarszych na kontynencie amerykańskim ((1847), kształcąca dziś ponad 39 tysięcy studentów.
Wisłok oszalał
22.05.2010

Majowa powódź 2010 zapisze się również w kronikach Trzebowniska. 18 maja stan wody w Wisłoku osiągnął około 7 metrów, dwa metry powyżej stanu alarmowego. Był to najprawdopodobniej najwyższy poziom od czasów największej powodzi w dziejach wsi - latem 1934 roku (patrz: Z kart historii - wydarzenia 1900 - 1944).
BS Jasionka sprezentował nam bankomat
22.05.2010

Bank Spółdzielczy Jasionka obchodzi w br. 25 - lecie działalności. Z tej okazji, w czwartek, 20 maja, uroczyste posiedzenie odbyła Rada Nadzorcza Banku. Placówka stale wzbogaca swą ofertę. Z początkiem maja Punkt Kasowy w Trzebownisku przeniósł się do nowego lokalu w Domu Ludowym (po aptece).
Centrum zmienia oblicze
13.05.2010

Zabudowania przy głównej drodze prze wieś to najstarsze obiekty we wsi. Niektóre powstały jeszcze na przełomie XIX i XX wieku. Obecni ich właściciele próbują - drogą żmudnej adaptacji - usprawnić warunki zamieszkania a także nadać budynkom bardziej nowoczesny wygląd. Domy otrzymują nowe elewacje, nowe dachy, podwórza zaś nowe brukowe nawierzchnie i solidne ogrodzenia.
Piękne - mądre - niezastąpione
8.03.2010

Statystyki podają, że na 100 mieszkańców Trzebowniska płci brzydkiej przypada 106 kobiet. Tak jak w całej populacji Polek, co piąta obywatelka naszego sołectwa nie ukończyła 17 roku życia. Spory odsetek mieszkanek Trzebowniska realizuje się zawodowo. Gros z nich znalazło zatrudnienie w wojewódzkim Rzeszowie - w administracji, w handlu i usługach, w służbie zdrowia i oświacie. Dość powiedzieć, iż spośród 50 nauczycieli naszych szkół, jest tylko 8 mężczyzn.
Burzliwie na zebraniu wiejskim
5.03.2010

Wydatki w wysokości 210 tys. złotych. Remont Domu Ludowego oraz jego utrzymanie, modernizacja dróg dojazdowych na Zawodziu, przebudowa przystanku MPK w centrum, dofinansowanie OSP (12 tys.), Klubu Sportowego (9 tys.), uposażenie sołtysa (5 tys.) - takie m.in. zadania przewiduje budżet Rady Sołeckiej na 2010. Plan ten formalnie zaakceptowało zebranie wiejskie 28 lutego. Zebranie, tym razem z dużą frekwencją, przebiegało w burzliwej atmosferze. Mówiono bowiem o sprawach dla wsi newralgicznych.
Józef Obacz z Ameryki odnalazł w Trzebownisku swą rodzinę
24.02.2010

Na adres skrzynki mailowej serwisu NASZE TRZEBOWNISKO nadeszła kolejna korespondencja z Ameryki. Autorem listu jest Józef Obacz. Oto jego treść:

W pierwszej kolejności chcę przeprosić, że nie mówię po polsku. Odtwarzam historię rodu i szukam swych korzeni. Mój pradziadek Józef Franciszek Obacz urodził się w marcu 1890 roku. Wyemigrował z Polski i przyjechał do USA około roku 1908. Przyjechał z kolegą, którego tożsamości, niestety, nie udało mi się ustalić. Już w Ameryce urodził się mój dziadek - Charles Obacz, używał również imienia Kazimierz Obacz. Kiedy mój tato był młodszy, pamięta, że niektórzy członkowie rodziny utrzymywali kontakt z krewnymi z Polski. Ustaliłem też, że nazwa miejscowości, z której pochodzi moja rodzina to Trzebownisko. Kiedyś zobaczyłem na waszej stronie internetowej nazwisko Czesław Obacz. Bardzo mnie to zainteresowało. Zastanawiam się, czy może jesteśmy krewnymi? Jeśli zechcecie to sprawdzić, będę szczerze zobowiązany. Dziękuję za poświęcony czas. Józef.
Potrzebny maszt dla... szarych komórek (akt. 26.02.2010)
18.02.2010

Poniedziałkowe Nowiny poinformowały władze i mieszkańców regionu o proteście grupy obywateli Trzebowniska, którzy sprzeciwiają się budowie nadajnika telefonii komórkowej. Na instalację takiego urządzenia na kominie Spółdzielni Mleczarskiej RESMlecz jest już wstępna decyzja Urzędu Gminy. Pod petycją do starostwa podpisało się 160 osób, głównie z terenu Końca i ścieżek. Protestujący kwestionują zasadność lokalizacji nadajnika na obszarze gęsto zaludnionym, obawiając się szkodliwego wpływu fal na swe zdrowie.
Pamiętamy o naszym biskupie
15.02.2010

135 lat temu, 27 lutego 1875 roku, w chłopskiej rodzinie Jana i Agnieszki Tomaków w Trzebownisku urodził się syn pierworodny. Otrzymał imię Wojciech, od maleństwa wychowywany był w głębokiej miłości do Boga i swych bliźnich. Po latach, Wojciech wspominał: "Mój ojciec należał w owych czasach do wyjątkowych gospodarzy we wsi. Umiał czytać i pisać. Jako jedyny we wsi prenumerował dwa ludowe tygodniki Nowiny i Chata".
Wieś pod śniegiem
7.02.2010

Kilkunastogodzinne opady w ostatnie dni stycznia sprawiły, iż wieś powitała luty kompletnie zasypana. I zupełnie bezradna w walce z zaspami. Normalna - jak o tej porze roku - porcja białego puchu, okazała się być niemal kataklizmem.
    Nie wszyscy wydostali z garaży swe blaszane cudeńka. Z trudem brnęli do szkoły po nie odśnieżonych chodnikach najmłodsi trzebowniczanie. Dopiero koło południa gospodarze obejść, jako tako, rozprawili się z śniegiem wokół swych posesji. Na uprzątnięcie brei z części ciągów pieszych, przyjdzie pewnie poczekać do wiosennych roztopów...
Ponad 400 głosów oddano w świątecznej zabawie NT
18.01.2010

416 głosów oddano w sondzie czytelników serwisu NASZE TRZEBOWNISKO wybierających najpiękniejszą iluminację świąteczną 2009. Wynik ten przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Sonda wzbudziła emocje wielu trzebowniskich internautów. Wszak głosowali nie tylko sami zainteresowani (autorzy dekoracji), ale też ich sąsiedzi, przyjaciele, krewni i znajomi. Ba, zabawa ta zrodziła piękną rywalizację dwu przysiółków: Zawodzia i Końca, na których terenie położone są posesje - liderzy naszej sondy.
100 lat dla Prezesa!
10.01.2010

Swoim optymizmem i bogactwem planów przerasta niejednego osiemnastolatka. Swoje wnuczęta ciągle zadziwia witalnością życia i wciąż nowymi pomysłami na jutro. Pamieta radość trzebowniczan, gdy w 1947, we wsi zabłysła pierwsza żarówka, zaś parę lat później na plac przed remizą zajechał pierwszy autobus nr "2". W 2009 roku, jako samouk, poskromił komputer i posiadł umiejęstność wysyłania maili.
Po sylwestrowych szaleństwach
7.01.2010

Mamy za sobą sylwestrowy pokaz fajerwerek i ogni sztucznych, a także szaleństwa na parkiecie. Tradycyjnie, młodzi bawili się na prywatkach, starsi najczęściej wznosili toasty wpatrzeni w ekran TV. Tradycyjnie też, zabawa sylwestrowa w trzebowniskim Domu Ludowym, nie obyła się bez interwencji policji i pogotowia.
Zostań Przyjacielem Trzebowniska
6.01.2010

Stowarzyszenie Przyjaciół Trzebowniska ma już status organizacji pożytku publicznego. Ma więc prawo zabiegać o 1 - procentowy odpis od podatku od osób fizycznych. Taka możliwość istnieje już przy rozliczaniu się z podatku za rok 2009 (obowiązek rozliczenia się upływa z dniem 30 kwietnia 2010 roku). Mając to na uwadze, Zarząd Stowarzyszenia wystosował specjalną Odezwę do mieszkańców wsi i wszystkich jej Przyjaciół.
Wybieramy najpiękniejszą iluminację świąteczną
28.12.2009

Do szczęścia brakuje tylko białego puchu. Ale ten ma spaść jeszcze przed Sylwestrem. Zobaczymy! Zgodnie z tradycją, Trzebownisko powitało święta Bożego Narodzenia 2009 fantastycznymi iluminacjami kolorowych ozdóbek, którymi obwieszone są domowe elewacje, balkony, przydomowe choinki, a także drzewka i krzewy. W ogrodach stanęły świetlne renifery i inne cudeńka.
Przed świętami nie tylko o poezji
9.12.2009

Trwają świąteczne przygotowania. W niecodzienną atmosferę tego czasu wprowadził nas Mikołaj, który 6 grudnia nocą podłożył pod poduszki grzecznym dzieciom (małym i dużym) fikuśne upominki i prezenty. Drugą ich partię obiecał dostarczyć 24 grudnia i zostawić pod choinką przy wigilijnym stole. Trzymamy świętego za słowo!
Co będzie w starym młynie?
27.11.2009

Od kilku tygodni, przy starym młynie krzątają się robotnicy. Okoliczni mieszkańcy odetchnęli - rudera przestanie wreszcie straszyć i przynosić ujmę tej części wsi, zwłaszcza iż w sąsiedztwie wyrosły piękne obiekty gimnazjum.
Operacja CHOINKA
26.11.2009

Do świąt niecały miesiąc. Znów Trzebownisko rozbłyśnie kolorowymi lampkami świątecznych iluminacji. Stało się już tradycją strojenie domów oryginalnymi zestawami lampek, ba, zaczyna się sąsiedzka rywalizacja, czyj stroik paradniejszy. Póki co, trwają prace porządkowe na posesjach, zanim pokryje je biały puch a ziemię ściśnie mróz.
ECHO 11 listopada 2009
12.11.2009

Przez wieki zaborów ale też lata hitlerowskiej okupacji, kościół stanowił ważny czynnik krzewienia patriotyzmu i polskiej świadomości. Nic więc dziwnego, że i dziś jest on miejscem podniosłych uroczystości narodowych.
Obrazki zza Oceanu
9.11.2009

Pierwszymi obywatelami miasta Lackawanna, położonego kilka mil od centrum Buffalo (stan New York), byli Polonusi znad Wisłoka - z Trzebowniska, Łukawca i Łąki, z Czarnej i Sokołowa. Za wielką wodą szukali chleba i lepszego życia. I tutaj je znajdowali - przy naprawie lokomotyw, przy wytopie żelaza i formowaniu szyn w Kompanii Stalowej. Ojciec ściągał więc do Ameryki syna, brat - brata i kuzynów. Nad brzegiem jeziora Erie powstała duża wioska, której mieszkańcy mówili po polsku. W 1909 roku powstała samodzielna jednostka administracyjna - miasto Lackawanna.
20 listopada 2009 - Walne Zgromadzenie Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
9.11.2009

W grudniu minie cztery lata od założycielskiego spotkania naszego Stowarzyszenia. Okazją do oceny działalności w minionym okresie, a także do nakreślenia kierunków pracy na najbliższe miesiące stanie się kolejne Walne Zgromadzenie organizacji. Jego wagę wzmacnia fakt, iż będzie to pierwsze spotkanie członków SPT po decyzji Sądu Rejonowego w Rzeszowie z dnia 29 kwietnia 2009, o nadaniu naszemu Stowarzyszeniu statusu Organizacji Pożytku Publicznego.
An open letter to our Friends All over the Word
9.11.2009

Dear Readers of OUR TRZEBOWNISKO SERVICE,

The Internet service of the Association of Trzebownisko Friends has its readers especially in Poland. Our website is visited by people all the world, in Europe and USA. Most of them come from Poland. Their ancestors from the area of Rzeszow and also Trzebownisko "emigrated for bread" in the XX century. We receive mails and letters from people all over the world.
Burmistrz Paul Tomaka
29.10.2009

1 stycznia 1935 roku urząd burmistrza (mayor'a) amerykańskiego miasteczka Lackawanna koło Buffalo objął Paweł Tomaka, i sprawował go przez dwa lata. Tak pisze dla serwisu Nasze Trzebownisko, w kolejnej korespondencji z USA, Kenneth Wisz, wnuk trzebowniskiego emigranta Jakuba Wisza. I nie był to pierwszy gospodarz tej miejscowości w którego żyłach płynęła polska krew. Wybrany na burmistrza w 1923 roku Walter Lohr też miał polskich przodków.
Amerykańsko - polska Lackawanna pozdrawia Trzebownisko
17.10.2009

Serwis internetowy NASZE TRZEBOWNISKO ma Czytelników także w dalekiej Ameryce. Ostatnio, otrzymaliśmy maila od KENNETH WISZ z miejscowości Lackawanna koło Buffalo. Pan Kenneth ma 55 lat, jest Amerykaninem o polskich korzeniach sięgających właśnie Trzebowniska. Za pośrednictwem Serwisu NT mógł poznać Ojczyznę swych dziadków. Teraz my, za jego pośrednictwem, mamy okazję dowiedzieć się wielu interesujących szczegółów o losach trzebowniskiej emigracji. Poniżej fragmenty tej fascynującej korespondencji oraz udostępnione nam zdjęcia (część foto pochodzi z Wikipedii).
Skrzyżowanie śmierci
10.09.2009

Na feralnej krzyżówce obwodnicy drogi nr 19 z drogą do Górki Zaczerskiej znów doszło do groźnego wypadku. Wjeżdżający na główną Opel wpadł na policyjny radiowóz. W szpitalu znaleźli się 2. policjanci i 2. użytkownicy Opla. Tym razem zakończyło się na złamaniu nogi i niegroźnych ranach.
W podstawówce - po angielsku i francusku
6.09.2009

Po dwumiesięcznej przerwie, nasze szkoły znów pełne ruchu i gwaru. Już drugi rok szkolny obydwie placówki (Szkoła Podstawowa i Gimnazjum) pracują w oddzielnych budynkach, tym samym, dysponują zdecydowanie lepszymi warunkami niż przez wiele poprzednich lat.
Mamy nowego proboszcza
5.09.2009

Od 1 września trzebowniska parafia ma nowego proboszcza. Funkcję tę objął ksiądz Ryszard Miśniak, który przyjechał do Trzebowniska z miejscowości Nawsie w gminie Wielopole Skrzyńskie, pow. ropczycko - sędziszowski.
Naguski nad Wisłokiem
3.09.2009

Przez wieki Wisłok był ważnym elementem życia gospodarczego i towarzyskiego trzebowniczan. Rzeka obfitowała w ryby, dawała utrzymanie flisakom i piaskarzom. Tutaj odbywał się cały rytuał prania odzieży. Zaś w letnie wieczory na brzegu kwitło bujnie życie towarzyskie - zażywano kąpieli wodnej i słonecznej, randkowano, bawiono się przy ognisku... O tym wszystkim opowiada 83 - letni Edward Szczepanik. Oto najciekawsze fragmenty tych wspomnień.
Skotnia czy Szkotnia
14.08.2009

Jeszcze tego samego dnia, w którym drukowane NASZE TRZEBOWNISKO dotarło do rąk pierwszych czytelników, odezwały się glosy poddające w wątpliwość niektóre przytoczone w naszej gazetce fakty. Najwięcej emocji wzbudziła użyta nazwa SKOTNIA. Przekonywano -powinno być Szkotnia. Już ta spontaniczna reakcja potwierdziła potrzebę naszego wydawnictwa i jakże żywe zainteresowanie wielu mieszkańców sprawami środowiska.
NT w wersji drukowanej
13.08.2009

Prośba starszych mieszkańców została spełniona. Ukazało się pierwsze wydanie NASZEGO TRZEBOWNISKA w tradycyjnej drukowanej formule. Dzięki temu wydawnictwo Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska trafiło również do osób, dla których Internet jest pewną barierą.
Będzie gazetka Trzebowniska
22.07.2009

Na początku sierpnia do rąk mieszkańców Trzebowniska trafi pierwszy numer gazetki NASZE TRZEBOWNISKO. Serwis elektroniczny Trzebowniska oglądają głownie fani Internetu, zwykle ludzie młodzi. Chcąc uzupełnić naszą ofertę wydawniczą, i zainteresować nią także starszych mieszkańców wsi, zdecydowaliśmy się na publikację emitowaną tradycyjną metodą druku.
To nieprawdopodobne - Wisłok zmienił koryto!
22.07.2009

Trzebownisko leży na 156. kilometrze Wisłoka, mierząc od jego źródeł na Kiczerze w Beskidzie. Potwierdza to specjalny kilometraż - sześciokątny metalowy słupek z XIX wieku, ustawiony przez Austriaków w ogrodzie Władysława Osypki.
W hołdzie Janowi Pawłowi II
18.06.2009

W hołdzie Umiłowanemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II - takiej treści słowa towarzyszą pomnikowi Papieża Polaka, odsłoniętemu 7 czerwca 2009. Pomnik stanął na placu przed kościołem parafialnym w Trzebownisku.
Skąd nazwa Kumosy?
17.06.2009

Wśród najmłodszych trzebowniczan określenie Kumosy jest zupełnie nieznane. Tymczasem, jeszcze 30 lat temu znajdowało się w społecznym obiegu jako żywe słowo. Tak bowiem nazywano od dziesięcioleci rodowitych mieszkańców wsi. Przypomnijmy przy okazji, iż tego typu regionalizmy posiadali również mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Do rdzennych mieszkańców Nowej Wsi przylgnęło słowo Suchajcorze, zaś do zaczernian - Żytnioki.
Na Krzywym Wale straszy!
16.06.2009

Krzywy Wał, Małe Poręcze, Duże Poręcze - to stare określenia niketórych obiektów fizjograficznych znajdujących się w okolicy naszej wsi. Krzywy Wał to element pofałdowanego terenu biegnącego wzdłuż Wisłoczyska, po prawej stronie drogi na Łąkę. Małe Poręcze - tak nazywano teren koło kapliczki, dziś na granicy gminy i Rzeszowa; aby przedostać się przez rów odprowadzający naturalny ciek biegnący z zachodu ku Wisłokowi, trzeba było przejść przez mały drewniany mostek z poręczami.
W rocznicę IV pielgrzymki Jana Pawła II
28.05.2009

Podczas IV pielgrzymki do Ojczyzny, 2 maja 1991 roku, Jan Paweł II odwiedził Rzeszów, Przemyśl i Lubaczów. O godz. 9 samolot z Ojcem Świętym wylądował w Jasionce. Na trasie przejazdu z lotniska przez Trzebownisko do Rzeszowa, papieża Polaka witali owacyjnie mieszkańcy wsi. W pobliżu granicy gminy i miasta, na wprost wjazdu do obecnej firmy farmaceutycznej (niegdyś "Bacutil") JP II przesiadł się do papamobile. Pojazdem tym udał się na Zalesie na plac przed katedrą diecezjalną...
Szkółka i apteka w nowym locum
6.05.2009

Obok kapliczki usadowionej na granicy wsi i miasta, nowym, pięknym akcentem powitania osób wjeżdżających na teren sołectwa, stał się punkt sprzedaży "Szkółki roślin ozdobnych Tomaka i Tomasik". Ten ogromny "sklep ogrodniczy" zajmujący obszar pół ha, oferuje kilka tysięcy gatunków roślin ozdobnych. Są to drzewa oraz krzewy liściaste i iglaste (w pojemnikach), a także pnącza i rośliny wrzosowate. W 80 proc. pochodzą one z własnej produkcji szkółkarskiej. Klienci mogą też nabyć podstawowe artykuły ogrodnicze potrzebne w domu i na działce: m.in. torf, doniczki, nasiona traw, nawozy ogrodnicze.
Taka "twórczość" nas kompromituje!
5.05.2009

Twoje podwórko świadczy o Tobie! Wygląd naszej wsi, usadowionej przy ważnych trasach przelotowych, wystawia całej społeczności cenzurkę z gospodarności i przywiązania do porządku. W ostatnich latach, w tym względzie wiele zmieniło się na lepsze. Sąsiedzi rywalizują między sobą w pomysłach na urządzenie ogródka, dbają o stan parkanów, bram wjazdowych, o czystość na przylegającym do posesji chodniku.
W starej kapliczce odkryto płytkę CD
30.04.2009

To bezspornie niecodzienna sensacja. Wzbudzi poruszenie całej społeczności naszej wsi, ale... dopiero za lat trzydzieści.
Jest 1 lipca 2040 roku. Trzebownisko jest jedną z dzielnic wielkiej aglomeracji rzeszowskiej. Środowisko z trudem przypomina wieś z początku wieku.
Czy masz umowę na wywóz odpadów?
6.03.2009

Porzekadło "wolność Tomku w swoim domu", w dzisiejszych czasach straciło rację bytu. W każdej chwili, może nas odwiedzić funkcjonariusz straży gminnej i zarządzić.... wysprzątanie naszego podwórka, ba, ma on prawo wejść do naszej kotłowni i sprawdzić zasadność sygnału, iż w piecu c.o. palimy śmiecie komunalne.
Kochasz dzieci – nie pal śmieci
15.02.2009

Plakaty tej treści wisiały w ostatnich tygodniach na tablicach ogłoszeniowych. Jest to reakcja na przypadki spalania w piecach centralnego ogrzewania śmieci komunalnych. Również w naszej wsi, ta karygodna praktyka, nie jest zjawiskiem incydentalnym. Wystarczy wieczorem przespacerować się po uliczkach sołectwa, zarówno po starej części Trzebowniska jak i po nowych osiedlach domków jednorodzinnych.
Przecierał ścieżki rozumowi i chłopskiej zaradności
5.01.2009

Staszek Bieniek wszedł do społeczności Trzebowniska w 1966 roku, kiedy to w wieku 25 lat, poślubił Marię z domu Bereś (z Końca). Jedynie przez chwilę mieszkańcy traktowali Go z dystansem. Mieli powód. Wszak wyciągnął rękę po dziewczynę nieprzeciętną – wielce urodziwą, o artystycznej duszy. W tamtych czasach, Maria ze swoim partnerem ze sceny, nieżyjącym już sąsiadem Ryśkiem Beresiem, stanowili parę wprost malowaną otwierającą dożynkowy korowód. (Ryszard zginał tragicznie w 1978 roku). Zresztą do dziś, od 30 lat, ze swym talentem wokalnym, pani Maria stanowi podporę chóru parafialnego ECHO.

Ostatnia aktualizacja dokumentu: 4.11.2015

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..