Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Pogoda psuje szyki budowlańcom

Aura nas nie rozpieszcza. Choć mamy już najdłuższe dni roku 2012, ciepła i słońca tyle co kot napłakał. Ma to swój ujemny wpływ m.in. na tempo prac budowlanych. Aczkolwiek - jak zapewnia sołtys Tadeusz Grela - terminy najważniejszych zadań inwestycyjnych na terenie sołectwa, są niezagrożone.


Widoczny jest postęp prac przy chodniku wzdłuż starej drogi gminnej na Rzeszów. Właśnie ze względu na opady, przerwano roboty ziemne przy układaniu kanalizacji burzowej od strony granicy z miastem. Na gotowym już odcinku instalacji burzowej (od krzyża), robotnicy przystąpili do przygotowania podkładu pod kostkę.


Jest więc szansa na to, że do połowy roku mieszkańcy tej części wsi otrzymają chodnik. Będzie miał 500 metrów długości i poprowadzi aż do przystanku na granicy miasta. Według planów, przystanek ten zostanie zlokalizowany w zatoczce na początku nowej dwujezdniowej Lubelskiej. Na chodnik budżet gminy wydatkuje ogółem 397 tysięcy złotych.


Mocno zaawansowane są też prace przy domu komunalnym przy stadionie. Miejmy nadzieję, że obiekt zostanie sfinalizowany jeszcze przed gminnymi dożynkami, które odbędą się 19 sierpnia, właśnie na stadionie LKS w Trzebownisku. Jak widać na fotce powyżej, stoi już bryła domu komunalnego przy ośrodku zdrowia. Gotowa jest więźba dachowa i pokrycie. Cała inwestycja kosztować ma 1,5 mln zł. Na sesji, 28 maja, radni podjęli uchwalę o zaciągnięciu na ten cel kredytu bankowego.


Jak wszystko dobrze pójdzie, tegoroczny rok upłynie pod znakiem inwestycji chodnikowych. Oprócz wspomnianego już zadania przy drodze gminnej na Rzeszów, na Zawodziu rozpoczną się roboty przy chodniku wzdłuż drogi w kierunku komina. Ten prawie 700 metrowy odcinek przyjdzie, zapewne, realizować etapami. Byle rozpocząć...


Etapowo powstaje chodnik przy drodze powiatowej na Łąkę. W ubiegłym roku wybudowano ok. 260 metrów, zostało 180 metrów. Boćki z pobliskiego gniazda klekoczą, że lada tydzień roboty będą wznowione. I kolejna optymistyczna wieść z Powiatowego Zarządu Dróg. Jest duża szansa na to, że droga przez Spiny doczeka się wreszcie naprawy, podobnie jak uszkodzony przez powódź 2010 brzeg Wisłoka. Radni RG, w imię współdziałania z samorządem powiatowym, zdecydowali o dofinansowaniu tej inwestycji, i uchwalili dotację celową dla powiatu rzeszowskiego w wysokości 100 tysięcy złotych.


I jeszcze jedna budująca informacja drogowa, tym razem dla mieszkańców tzw. Końca. Jak poinformował nas sołtys Grela, droga powiatowa na Górkę, na odcinku od krzyżówki na światłach po Zaczernie, otrzyma wreszcie nowy porządny dywanik. Łatanie dziur, nazywane popularnie smarkaniem, to wrzucanie pieniędzy w przysłowiowe błoto. Wobec faktu, iż ruch na tej trasie jest dziś nie mniejszy niż na krajówce (m.in. dojazd do giełdy samochodowej), remont kapitalny jest rzeczą bezdyskusyjną. Warto też przypomnieć, iż w najbliższych miesiącach, droga ta zostanie w całości doświetlona; chodzi o odcinek obok szklarni, eksponowany wyżej.


Na koniec, temat mniej sympatyczny. W Urzędzie Gminy trwają prace koncepcyjne nad kształtem samorządowej gospodarki śmieciowej. Jak wiadomo, administracja ma góra rok czasu na przygotowanie rozwiązań dotyczących systemu odbioru odpadów od mieszkańców oraz projektów uchwał Rady Gminy odnośnie sposobu naliczania stawek tzw. podatku śmieciowego. Podstawowym warunkiem dobrego funkcjonowania tej sfery gospodarki komunalnej gminy będzie - tak czy inaczej - segregacja śmieci. A z tym bywa różnie. Widać to ewidentnie w punktach zbiórki selektywnej (tzw. gniazda recyklingowe), również na zdjęciu zrobionym na placu dawnej kapuściarni. Takie widoki skłaniają do decyzji o całkowitej likwidacji tego typu punktów, oraz do odbioru śmieci posegregowanych, bezpośrednio z posesji mieszkańców. Wtedy, być może, bałaganiarze i kłamczuchy nie ośmielą się ładować puszek po farbach do pojemników na plastik czy makulaturę. Dziś to normalka...


Wiadomość z ostatniej chwili. Trwa zbiórka tzw. odpadów problemowych, takich które nie powinny trafić do kubłów z "normalnymi śmieciami", bo nie powinny znaleźć sie nawet na składowisku śmieci. Na terenie bazy Kółka Rolniczego koło mostu stoi kontener na odpadki szkła okiennego. W tym samym miejscu, oraz na placu hurtowni budowlanej K. Kota (w Końcu, droga na Górkę), 12 czerwca, we wtorek, w godz. 8 - 17 odbierane będą stare, zużyte opony. Jest więc okazja, aby opróżnić przydomowe komórki.

Tekst i zdjęcia: Ryszard BereśOstatnia aktualizacja dokumentu: 12.06.2012

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..