Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Strażacy przesiedli się na nowe wozy

- To był szczególny rok, jeden z najpomyślniejszych w 100 - letniej historii naszej jednostki - tak podsumowuje rok 2010 naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebownisku Wojciech Czyrek.

Faktycznie, nigdy jeszcze nie zdarzyło się, by za jednym zamachem udało się w całości odnowić podstawowy tabor samochodowy OSP.

Najpierw, 8 listopada, druhowie odebrali pachnący jeszcze fabryczną farbą supernowoczesny samochód ratowniczo - gaśniczy Ford. W zakupie tego wozu, podobnie jak kilkudziesięciu innych samochodów zafundowanych podkarpackim strażakom ochotnikom, partycypowała Unia Europejska. Powyżej publikujemy pamiątkowe zdjęcie wykonane z tej okazji na uroczystej strażackiej zbiórce na rzeszowskim Podpromiu. Prezes OSP Kazimierz Frankowicz w towarzystwie trzebowniskich druhów Michała Czyrka i Miłosza Szczęścikiewicza, odebrał kluczyki do Forda i specjalny Akt Własności (patrz niżej) z rąk szefa Zarządu Głównego OSP, wicepremiera Waldemara Pawlaka. Obok nich na zdjęciu stoją: ówczesny wojewoda podkarpacki Mirosław Karapyta i wiceminister Jan Bury.

Niespełna miesiąc później do garaży remizy na trzebowniskim Zawodziu wjechało kolejne strażackie cacko - ciężki Mercedes zabierający jednorazowo na akcję 6 tys. litrów wody i 6 - osobową załogę. Środki na zakup tego samochodu w wysokości 670 tys. złotych pochodziły z rezerwy budżetowej państwa.

Nowe strażackie wozy przyszły w samą porę. Używany do tej pory tabor, już swoje wysłużył. 34 - letni Star odmówił definitywnie posłuszeństwa w majowej wyprawie nad Wisłę, kiedy to druhowie z OSP Trzebownisko ruszyli na ratunek powodzianom z okolic Sandomierza, Mielca, Gorzyc i Zaleszan.

W listopadzie, w tamte strony, śladem strażaków pojechały liderki trzebowniskiego Koła Gospodyń Wiejskich Teresa Pieczonka i Lidia Ataman. Zawiozły dary dla powodzian zebrane wśród mieszkańców naszej wioski. Relację z tej wyprawy opublikujemy wkrótce w oddzielnym materiale.

Ofiarność druhów OSP z Trzebowniska doceniła również ekipa Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak wiadomo, ludzie Jerzego Owsiaka w trakcie specjalnej akcji na rzecz powodzian, zorganizowanej w lipcu, zebrali kwotę 2,6 mln złotych na doposażenie jednostek OSP w specjalistyczny sprzęt przeciwpowodziowy. Z tej właśnie puli do Trzebowniska trafiła pompa pływająca.

Ów piękny gest zasługuje na godny rewanż. Będzie ku temu okazja już w najbliższą niedzielę, 9 stycznia 2011 roku, w trakcie kolejnego, XIX Finału WOŚP. Apelujemy więc do wszystkich mieszkańców naszej wsi. I tym razem nie żałujmy grosza na Orkiestrę. Tegoroczny Finał ma wesprzeć polską służbę zdrowia w leczeniu dzieci z chorobami urologicznymi.

Fot. Józef Gajda.Ostatnia aktualizacja dokumentu: 7.01.2011

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..