Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Kto wystartuje do fotela trzebowniskiego wójta?

21 listopada odbędą się wybory do samorządu terytorialnego wszystkich szczebli. Na kolejną 4 - letnią kadencję wybierzemy radnych Rady Gminy, Rady Powiatu i Sejmiku Województwa, a także nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Wybory odbędą się w okręgach wyborczych, różnych dla poszczególnych szczebli rad. I tak, wyborcy z terenu naszego sołectwa wybierać będą 3 "swoich" radnych do 15 - osobowej Rady Gminy Trzebownisko. Razem z wyborcami z terenu całej gminy Trzebownisko oraz gminy Krasne (jeden okręg) wyłonią 5 radnych, którzy zasiądą w 29 - osobowej Radzie Powiatu Rzeszowskiego. Zaś wybieranie naszych radnych do Sejmiku Województwa odbywać się ma w ramach okręgu nr 1 (powiaty: leżajski, łańcucki, rzeszowski oraz miasto Rzeszów), w którym jest do rozdysponowania 7 mandatów; łącznie w Sejmiku zasiądzie 33 radnych.

Prawo zgłaszania kandydatów posiadają Komitety Wyborcze powoływane przez partie, ale też "małe" Komitety tworzone przez indywidualnych wyborców (minimum 5 osób). W praktyce, kandydatów do rad gmin typują Komitety Wyborcze Wyborców (KWW), zaś kandydatów do rad powiatów i województw - komitety partii politycznych (są to wybory proporcjonalne).

Z informacji uzyskanych w Biurze Komisarza Wyborczego w Rzeszowie wynika, iż o mandat w Radzie Gminy Trzebownisko ubiegać się będą kandydaci zgłaszani przez 7 zarejestrowanych Komitetów Wyborczych Wyborców. Są to:

  • Komitet Wyborczy Wyborców Samorządowe Porozumienie Wyborcze (siedziba KWW - Jasionka 81A, pełnomocnik KWW - Stanisław Jacek);
  • Komitet Wyborczy Wyborców Przyszłość, Odpowiedzialność, Praca i Skuteczność w Jasionce i Tajęcinie (Jasionka 608, Tomasz Gorczyca);
  • Komitet Wyborczy Wyborców Trzebownisko (Trzebownisko 351, Justyna świątek);
  • Komitet Wyborczy Wyborców Nasza Gmina (Łąka 466, Bronisław Ciasnocha);
  • Komitet Wyborczy Wyborców Porozumienie Samorządowo - Gospodarcze "Razem" (Jasionka 491, Antoni Wilk);
  • Komitet Wyborczy Wyborców Marii Deptuch w Zaczerniu (Zaczernie 753, Teresa Węgrzyn - Waltoś);
  • Komitet Wyborczy Wyborców Przyjaciół Trzebowniska (Trzebownisko 997, Stanisław Wiercioch);

Z naszej analizy wynika, iż z każdą kampanią, w gminie ubywa Komitetów zainteresowanych elekcją własnych kandydatów do Rady Gminy. W 2002 roku zabiegało o to 14 KWW, w 2006 roku - 11, taraz - 7. Tym razem jednak, zamierza to czynić również Komitet Wyborczy Wyborców Przyjaciół Trzebowniska, który zaproponuje mieszkańcom wsi kandydatów na radnych w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska. Do tematu wrócimy niebawem na łamach serwisu internetowego NT oraz w specjalnym wydaniu Gazetki NASZE TRZEBOWNISKO.

21 listopada wybierać też będziemy wójta gminy Trzebownisko. Jak można wnioskować, KWW Porozumienie Samorządowo - Gospodarcze "Razem" zgłosi, podobnie jak 4 lata temu, kandydaturę Jana Lecha, przedsiębiorcy ze Stobiernej. Komitet Wyborczy Wyborców Samorządowe Porozumienie Wyborcze, już dwukrotnie - w 2002 roku i 2006, typował na wójta osobę Józefa Fedana. I robił to z sukcesem. Komitet ten rejestrował zarazem własne listy kandydatów do gminy. Czy w br. znów postawi na Józefa Fedana? Po przebiegu ostatnich zebrań wiejskich z udziałem obecnego wójta, można przypuszczać, iż ma on zamiar znów kandydować, mimo znanych kłopotów z lustracją.

Wieść gminna niesie, iż w szranki rywalizacji o fotel wójta w kadencji 2010 - 2014, ma też startować Jan Tomaka z Nowej Wsi, poseł PO, pierwszy wójt gminy Trzebownisko po reformie administracyjnej w 1990 roku. Tomaka zapisał się w kronikach jako znakomity gospodarz naszej gminy, w której to roli czuł się zdecydowanie lepiej niż w roli mandatariusza na Wiejskiej. Czyżby miał on ochotę znów zasiąść w gabinecie wójta? Przekonamy się o tym ostatecznie po 22 października, kiedy to poszczególne kandydatury trafią oficjalnie do Gminnej Komisji Wyborczej. Rzecz jasna, natychmiast o tym poinformujemy naszych Czytelników.


Zdjęcia od 2 do 7 skopiowano z serwisu www.trzebownisko.pl. Autorem zdjęć nr 2, 4, 5 i 6 jest Marcin Kozioł.


Ostatnia aktualizacja dokumentu: 15.10.2010

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..