Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Swoją monografię otrzyma też Jasionka

Będzie to już czwarta książka o gminie Trzebownisko wydana w przeciągu ostatnich dwóch lat. Po albumie przyrodniczym oraz opracowaniach monograficznych o Trzebownisku i Nowej Wsi, spisaną i wydaną drukiem historię otrzyma też Jasionka. Książka zejdzie za kilka dni z maszyn renomowanej rzeszowskiej drukarnia RS DRUK. Jak poinformował nas jej dyrektor Ryszard Świątoniowski, załoga jego firmy zrobi wszystko, aby sygnalne egzemplarze monografii trafiły do mieszkańców Jasionki w świąteczny czas Wielkiej Nocy 2015.


Swą oprawą graficzną wydawnictwo o Jasionce przypominać będzie poprzednie cytowane publikacje. Widać to również po projekcie okładki. To świadomy zamysł. Chodzi o to, aby w przeciągu stosunkowo krótkiego czasu powstała spójna seria wydawnicza o sołectwach gminy Trzebownisko. Również ta książka wychodzi naprzeciw gustom współczesnego czytelnika - na 304 stronach obok rozdziałów tematycznych znajdzie się ponad czterysta zdjęć: czarno białych i kolorowych, historycznych i współczesnych. Będzie to prawdziwa encyklopedia wiedzy o 600 - letnich dziejach wsi, aż po rok 2015.


To pierwsze tego typu wydawnictwo w historii Jasionki. Jej autorzy dołożyli starań, aby zainteresowało również młodego czytelnika. Ma to zapewnić mnogość ilustracji, a także m.in. sposób narracji - operujący krótką zwięzłą formą, umożliwiającą przerwę w lekturze i ponowny do niej powrót. Przedmiotem opisu są przede wszystkim wydarzenia z terenu wsi, aczkolwiek nie zapomniano o ważnych faktach historycznych z terenu całej gminy. I wreszcie najistotniejszy walor książki: mnogość cytowanych nazwisk. Każdy jasiołczanin znajdzie tam nazwisko swego przodka, sąsiada, osób sobie bliskich, nazwiska wielu uczniów jasioneckich szkół. Na fotografiach zauważy siebie albo też swoje dzieci bądŸ wnuki...


Materiały do książki "Jasionka przez wieki" przygotował zespół w składzie: Aleksandra Ożóg, Józefa Sworszt, Maria Zdeb, Emilia Drąg. Roli koordynatora przedsięwzięcia podjął się Józef Mierzwa. Piszącemu te słowa pozostało zadanie zebrania materiałów w całość, oraz opracowania redakcyjnego. Wszyscy wymienieni, to osoby mocno związane z tą ziemią, ludzie na emeryturze, z bogatą wiedzą i doświadczeniem zawodowym oraz życiowym. Wydawcą książki jest Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, którego siedzibą jest od niedawna Zespół Szkół w Jasionce. Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie na wydanie książki w ramach tzw. małych projektów subsydiowanych z funduszy europejskich. Dzięki temu możliwy będzie druk 150 egzemplarzy: trafią do szkół, bibliotek, do organizacji społecznych, służyć będą promocji wsi i gminy.


A jak zdobędzie książkę do swej biblioteczki domowej szeregowy mieszkaniec wsi? Stowarzyszenie zamówiło dodatkowy druk w nakładzie 350 egz. Po doświadczeniach Trzebowniska i Nowej Wsi wiemy, że to absolutne minimum. W praktyce, już po kilku tygodniach może nie starczyć dla wszystkich chętnych. Warto więc już teraz wpisać się na listę osób deklarujących odbiór monografii. Po przekazaniu na rzecz Stowarzyszenia darowizny rekompensującej koszty druku wydawnictwa. Listę osób zainteresowanych otrzymaniem książki o Jasionce prowadzi Jozef Mierzwa, tel. 17 77 23 219.


Niniejszy artykuł o publikacji "Jasionka przez wieki" uzupełnia kilka zdjęć z lotu ptaka autorstwa Marka Kozioła, które również znajdują się na łamach monografii Jasionki. Innym, nie mniej interesującym materiałem będą zamieszczone tam dokumenty i fotografie sprzed dziesiątków lat. Cześć z nich pochodzi ze zbiorów rodzinnych uczniów Zespołu Szkół. Zresztą udział i pomoc najmłodszych mieszkańców Jasionki w przygotowaniu i opracowaniu książki jest nadzwyczaj pokaŸny. Przykładowo, jeden z rozdziałów zawiera imienne wypowiedzi uczniów o tym jak postrzegają swe rodzinne gniazdo epoki XXI wieku - co się we wsi podoba, a co budzi krytyczne uwagi.


Materiał przygotował: Ryszard Bereś



Ostatnia aktualizacja dokumentu: 4.4.2015

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..