Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Pamiętamy o naszym biskupie
Pamietamy o biskupie

135 lat temu, 27 lutego 1875 roku, w chłopskiej rodzinie Jana i Agnieszki Tomaków w Trzebownisku urodził się syn pierworodny. Otrzymał imię Wojciech, od maleństwa wychowywany był w głębokiej miłości do Boga i swych bliźnich. Po latach, Wojciech wspominał: "Mój ojciec należał w owych czasach do wyjątkowych gospodarzy we wsi. Umiał czytać i pisać. Jako jedyny we wsi prenumerował dwa ludowe tygodniki Nowiny i Chata".

Pamietamy o biskupie

Kiedy Jan Tomaka wysłał syna do rzeszowskiego gimnazjum, nikt nie miał wątpliwości, że przed młodym mieszkańcem Trzebowniska otwiera się szeroki świat. Póki, co, w każdą niedzielę po obiedzie, gimnazjalista czytał rówieśnikom zgromadzonym w izbie gminnej, kolejne rozdziały, dopiero co wydanej powieści Sienkiewicza "Ogniem i mieczem". W 1895 zdał z wyróżnieniem egzamin dojrzałości. Za namową ks. Józefa Stafieja ze Staromieścia i ks. Franciszka Miklaszewskiego, proboszcza Łąki, wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Potem były m.in. studia teologiczne w Rzymie zakończone doktoratem, i powrót do Przemyśla. Ordynariusz przemyski ks. bp Jan Pelczar, uczynił Tomakę swym osobistym sekretarzem. Kolejne lata, to praca dydaktyczna i naukowa, a także wypełnianie funkcji oficjała Sądu Biskupiego. W listopadzie 1933 otrzymał od papieża nominację na biskupa sufragana, a w styczniu 1934 podjął obowiązki wikariusza generalnego Diecezji.

Wiele miejsca w jego pracy zajmowały wizytacje kanoniczne; odbył ich ponad 350. Odwiedzając poszczególne parafie, ujmował wiernych nadzwyczajną skromnością oraz bezpośredniością w kontaktach z nimi, a także życzliwością dla duchowieństwa. Zawsze tryskał humorem i rozmownością.

Pamietamy o biskupie

Jako wikariusz generalny ks. bp Wojciech Tomaka konsekrował kilkadziesiąt kościołów, m.in. w 1952 wybudowaną świątynię w Trzebownisku. Biskup Tomaka wielokrotnie odwiedzał rodzinne strony, służąc swym współbraciom nie tylko słowem bożym, ale też praktyczną ludzką pomocą i materialnym wsparciem. Mimo podeszłego wieku, jeszcze na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych przyjeżdżał do Trzebowniska , aby udzielić młodym daru bierzmowania.

Pamietamy o biskupie

Zmarł 6 lutego 1967, w 92. roku życia, mając za sobą 68 lat kapłaństwa, w tym 34 posługi biskupiej. Na przemyskim cmentarzu seniora Episkopatu Polski żegnało 20 biskupów i blisko 600 księży. 18 października 2001 roku Szkoła Podstawowa w Trzebownisku otrzymała imię ks. bp Wojciecha Tomaki. 24 kwietnia 2004, w Dniu Patrona szkoły, odbyła się uroczystość poświęcenia szkolnego sztandaru.

Pamietamy o biskupie

Życie i dzieło naszego wielkiego rodaka opisał ks. dr Władysław Kret, trzebowniski proboszcz w latach 1997 - 2001, w specjalnym opracowaniu wydanym w 2001. Warto przeczytać te publikację, wypożyczając ją ze szkolnej biblioteki. Chcąc wzbogacić i zachować dla potomnych fakty z życia Naszego Biskupa apelujemy do naszych Czytelników. Zapewne w waszych rodzinnych albumach są archiwalne zdjęcia z pobytu Księdza Biskupa w trzebowniskiej parafii. Prosimy o ich udostępnienie. Po zeskanowaniu, natychmiast je oddamy. Czekamy na wiadomość tel. 77 22 565, 77 22 566.

28 lutego 2010 (niedziela) w intencji Księdza Biskupa Wojciecha Tomaki, w kościele parafialnym w Trzebownisku zostanie odprawiona specjalna msza święta. Początek o godz. 11.

Pamietamy o biskupie


Ostatnia aktualizacja dokumentu: 15.02.2010

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..