Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Katarzynki i Andrzejki - czy dzieci przejmą tradycję mam?

Od dziesięcioleci, w nocy z 29 na 30 listopada obchodzone jest święto św. Andrzeja nazywane Andrzejkami, czy też Jędrzejkami. Jego żeńskim odpowiednikiem jest święto św. Katarzyny Aleksandryjskiej, znane, jako Katarzynki. Andrzejkowo - Katarzynkowy wieczór zawsze oczekiwany był przez młodych z racji przepowiedni i wróżb jakie mu towarzyszyły. Panny oczekiwały na przepowiednie dotyczące swojego zamążpójścia. Kawalerowie natomiast gorliwie kibicowali swoim przyszłym wybrankom.

- Hej! Kasiu, Katarzynko
Gdzie szukać Cię dziewczyno,
Wróżby o Ciebie zapytam
Czekaj - wkrótce zawitam.
Bawmy się, więc w Katarzyny
Szukajcie chłopaki dziewczyny,
Zapytać, więc trzeba wróżby
A nuż potrzebne już drużby.


Jeszcze za czasów naszych babć wróżby andrzejkowe traktowano niezwykle poważnie. Obowiązkową atrakcją wieczoru było lanie wosku przez dziurkę od klucza do miski z zimną wodą. W cieniu rzucanym przez powstałą zastygłą ciecz odczytywano wydarzenia, jakie przyniosą następne lata. Ówcześnie, także kultywuje się zwyczaj lania wosku, aczkolwiek bardziej, jako miłą zabawę wśród przyjaciół i znajomych, niż jako prawdopodobną wizję przyszłości.


Nasze Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Trzebowniska, również w tym roku postanowiły zorganizować imprezę katarzynkową, zapraszając na nią wszystkie członkinie. Katarzynki, jako ostatnia z zabaw odbywających się przed okresem adwentowym miała miejsce w Domu Ludowym. Jak zwykle, pomysłodawczynią tak wspólnie spędzonego wieczoru była przewodnicząca KGW Teresa Pieczonka. Gospodynie przywdziały na tę okazję stroje ludowe - barwne i dostojne. Jak zwykle też, z wielkim zaangażowaniem przygotowały pyszne potrawy, testowane wcześniej na swoich mężach. Było naprawdę sympatycznie!


Tekst: A. i J. Szwagiel
Zdjęcia: Piotr SzwagielOstatnia aktualizacja dokumentu: 10.12.2014

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..