Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Walczmy o fizjoterapię i stomatologię w Ośrodku Zdrowia!

Od stycznia 2013 roku mieszkańcy Trzebowniska i sąsiednich wsi korzystają z nowego nowoczesnego lokalu Ośrodka Zdrowia. Prowadzi go niepubliczny ZOZ PROFAMILIA. Warunki pracy lekarzy oraz całego personelu, a tym samym komfort badania i leczenia pacjentów zmieniły się diametralnie. Nie ma już potrzeby pokonywania stromych schodów, gabinety są przestronne, widne i znakomicie wyposażone. Ośrodek Zdrowia dostał, bowiem do dyspozycji nowy dom komunalny wybudowany ze środków budżetu gminy. Dom kosztował 1,5 miliona złotych.


W rozległym pawilonie mieści się 3 gabinety lekarskie, gabinet stomatologiczny i zabiegowy, pomieszczenia socjalno - gospodarcze. Przestronny hall pełni rolę punktu rejestracji i poczekalni. Z hallu, przewiązka prowadzi na parter starego ośrodka gdzie urządzono gabinet pediatryczny i gabinet ginekologiczny. Od strony zachodniej nowego obiektu usytuowany został obszerny gabinet fizjoterapii z kilkoma stanowiskami: do różnych ćwiczeń ruchowych, do masażu, kąpieli, naświetleń, ultradźwięków. Użytkownik ośrodka NZOZ PROFAMILIA zadbał o jego wyposażenie w supernowoczesny sprzęt, m.in. zakupiono lasery, wirówki, wanny, zestawy do masażu. Jak informuje dr nauk medycznych Krzysztof Zyś, wartość tych urządzeń to ponad 130 tys. złotych. Zbliżoną kwotę wydatkowano na wyposażenie gabinetu stomatologicznego, nabywając m.in. bezcenny sprzęt do radiowizjografii.


Od kilku miesięcy drogie specjalistyczne urządzenia, tak w gabinecie rehabilitacji jak i w stomatologii, stoją bezczynnie. Czekają na kontrakt i finansowanie usług leczniczo - rehabilitacyjnych ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia. Zgodnie z przepisami może to nastąpić od 1 stycznia 2014 roku. Może, ale nie musi. Pacjenci z Trzebowniska postanowili sami zabiegać o pozytywną decyzję Podkarpackiego Oddziału NFZ. Trwa właśnie zbieranie podpisów mieszkańców. Listy do podpisu zostały wyłożone w Ośrodku Zdrowia oraz na terenie marketu SPAR. W najbliższym czasie, petycja zostanie przedstawiona kierownictwu Oddziału Funduszu.


Obywatele chcą przekonać NFZ o zasadności finansowania placówki w Trzebownisku oczywistymi faktami. O pierwszym (gabinety całkowicie wyposażone w niezbędny sprzęt) już wspomniałem. Kolejne argumenty, to m.in. fakt, iż pacjenci NZOZ PROFAMILIA mają do dyspozycji praktycznie jedynie pracownię fizjoterapii w Jasionce; kolejka do jasioneckiego gabinetu jest, więc spora, trzeba czekać 2-3 miesiące. W tej sytuacji, cześć chorych ubezpieczonych zmuszona jest szukać pomocy w podobnych placówkach na terenie Rzeszowa, w ostateczności fundować sobie zabiegi prywatnie. Dość powiedzieć, że w br. lekarze z naszego ośrodka skierowali na zabiegi rehabilitacyjne kilkudziesięciu pacjentów. Na razie, podróżują oni "po świecie". Czy od stycznia przekroczą progi swojego gabinetu w Trzebownisku. Miejmy nadzieję, że obywatelska petycja pisana przez mieszkańców otrzyma w podkarpackim Oddziale NFZ pełne zrozumienie i akceptację!


Im większa będzie społeczna presja mieszkańców, tym bardziej realny stanie się kontrakt NFZ na usługi medyczne dla naszego Ośrodka na rok 2014. Wszystkich, młodych Czytelników serwisu NT ale też Waszych Rodziców i Dziadków serdecznie prosimy o złożenie swego podpisu na listach z petycją w sprawie finansowania fizjoterapii i stomatologii w Ośrodku Zdrowia w Trzebownisku. Z tym nie wolno się ociągać. To nic nie kosztuje. Liczy sie każdy dzień!


Tekst i zdjęcia: Ryszard BereśOstatnia aktualizacja dokumentu: 10.10.2013

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..