Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Ruszył wyścig do gminnego samorządu

Znamy już termin wyborów samorządowych na kolejną czteroletnią kadencję. Wyznaczono je na 16 listopada 2014 roku. W tej sytuacji, druga tura wyborów wójta przypadnie w niedzielę 30 listopada. Ruszył więc wyścig po stołki w Urzędzie Gminy. Jak wiadomo, wyłonimy nową Radę Gminy w liczbie 21 radnych oraz wójta na kadencję 2014 - 2018.


Jesienne wybory samorządowe radnych do rad gmin odbywać się będą według zmienionych zasad. Zdaniem wielu - odpartyjnionych, forujących autentyczne osobowości i autorytety lokalne. Będą to, bowiem wybory w okręgach jednomandatowych. Spośród wszystkich kandydatów zgłoszonych w danym okręgu przez komitety wyborcze mandat otrzyma tylko jedna osoba, ta z największą liczbą głosów. Do tej pory, przypomnijmy, wybieraliśmy w 8 okręgach wielomandatowych - od jednego do 3 radnych.


Ponieważ nasza gmina liczy już ponad 20 tysięcy mieszkańców powiększy nam się Rada do 21 osób. Siłą rzeczy, okręgów jednomandatowych musi, więc być 21. W uchwale RG z 30 kwietnia 2014 roku określono granice tych nowych okręgów wyborczych. Mówiąc w skrócie - w poszczególnych sołectwach wyznaczono następującą liczbę okręgów: Trzebownisko, Stobierna i Zaczernie - po 3, Nowa Wieś, Jasionka, Wólka Podleśna, Łukawiec i Łąka - po 2, Tajęcina i Terliczka - po 1. Porównując do aktualnego stanu - wyborcy Trzebowniska otrzymają o jeden mandat więcej - wybiorą 3 radnych.


Kandydatów na radnych oraz kandydatów na wójta zgłoszą komitety wyborcze wyborców. Z informacji upublicznionej przedwczoraj na stronie komisarza wyborczego w Rzeszowie wynika, iż w naszej gminie będą to:

  • Komitet Wyborczy Wyborców Razem Zrobimy Więcej; jego pełnomocnikiem jest Marta Misiak - Konieczny, zaś siedzibą Nowa Wieś;
  • KWW Samorządowe Forum Młodych - Artur Piecuch - Jasionka;
  • KWW - Nasza Gmina Trzebownisko - Bronisław Ciasnocha - Łąka;
  • KWW Zmiana - Zbigniew Kasiak - Łąka;
  • KWW Bogusławy Czachor - Bernadeta Obidowicz- Zaczernie;
  • KWW Gmina Nasza Mała Ojczyzna - Czas na rozwój! - Zenon Starzec - Stobierna;
  • KWW Gmina z Przyszłością - Daniel Szura - Jasionka;
  • KWW Jedność Samorządowa - Jerzy Skrabucha - Trzebownisko.

Oprócz tych ośmiu komitetów, kandydatów w naszej gminie wystawi, najprawdopodobniej, KWW Porozumienie Samorządowo - Gospodarcze Razem uprawnione do zgłaszania kandydatów w całym województwie; jego lider Jan Lech ze Stobiernej ubiegał się o fotel wójta Trzebowniska już w poprzednich wyborach. Pewnie tak będzie też w listopadzie br. Jest ponadto możliwość wysunięcia kandydatów z listy partyjnej PiS; natomiast nikła jest szansa, aby o miejsca w trzebowniskiej Radzie ubiegali się ludzie pod szyldem PO, PSL czy SLD; obecna kondycja tych ugrupowań jest z różnych względów... iluzoryczna.


W porównaniu do innych środowisk mamy urodzaj komitetów. Pewnie, dlatego, iż długoletni wójt Józef Fedan, po dwunastu latach kierowania gminą, postanowił zakończyć swą karierę na tym stanowisku. Kto zamierza go zastąpić? Z kuluarowych ploteczek wynika, iż obok Jana Lecha o fotel wójta powalczą m.in. Lesław Kuźniar, obecny zastępca wójta, Bogusława Czachor - dotychczasowa przewodnicząca Rady i Agata Bednarz - Nowicka z Nowej Wsi. Czy są to przecieki wiarygodne, i kto jeszcze wejdzie na gminny ring, przekonamy się miesiąc przed wyborami; termin zgłaszania kandydatów na wójtów upłynie 17 października.


Tekst: Ryszard BereśOstatnia aktualizacja dokumentu: 12.9.2014

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..