Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Ile zarabiają nasi wójtowie?

Za sprawą radnych Rady Gminy Trzebownisko, oraz późniejszej publikacji red. Małgorzaty Froń w NOWINACH (http://www.nowiny24.pl), gorącym tematem środowiskowych dyskusji stały się znów zarobki naszych samorządowców. W tej sytuacji, zdecydowałem się udostępnić również czytelnikom NT, tekst jaki opublikowałem na mej prywatnej stronie na FACEBOOKU.

Ryszard Bereś


Zaglądanie komuś do portfela, to rzecz ani miła ani kulturalna. Zarobki są przez niektórych traktowane jako dobra osobiste. Niegdyś, w tak wyszydzanym PRL-u, nie była to żadna tajemnica. Stało się w kolejce do kasy zakładowej, by po podpisaniu listy płac, otrzymać kopertę. Zwykle była to lista wspólna dla wszystkich; otwierało ją nazwisko dyrektora a zamykało - sprzątaczki. I specjalnie nikt nie był zbulwersowany; proporcja zarobków z tej pierwszej pozycji i z tej ostatnie wynosiła co najwyżej jak 3:1. Młodzi internauci w to nie uwierzą, cóż, popytajcie swoich dziadków.

Wracając zaś do tematu. I dziś są stanowiska w służbie publicznej, które, decyzją ustawodawcy, są w pełni jawne. Mówiąc dokładniej - osoby na nich zasiadające zobowiązane są rokrocznie publicznie rozliczyć cały swój majątek osobisty: mieszkania, działki, samochody, akcje, inne oszczędności, a także dokładnie wykazać swe bieżące zarobki. Czynią to, wypełniając, pod sankcją karną, dokument zwany Oświadczeniem majątkowym.

Do takich stanowisk należą również samorządowcy oraz szefowie jednostek podlegających oraz finansowanych przez samorząd. A więc, obok, prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, ich zastępców, sekretarzy oraz kierowników wydziałów (referatów) wydających decyzje w imieniu szefów, są to również wszyscy radni, dyrektorzy szkół oraz firm samorządowych. Wszyscy oni, zobowiązani są w kwietniu każdego roku rozliczyć się za rok poprzedni. Wypełnione osobiście oświadczenie, po skopiowaniu, publikowane jest na stronie internetowej danej gminy, w tzw. Biuletynie Informacji Publicznej BIP. Odnalezienie tych dokumentów w sieci, nie jest proste. Tylko niektóre urzędy umieszczają je pod jednoznacznie brzmiącą zakładką: Oświadczenia majątkowe. Często, niestety, urzędniczy informatyk nie ułatwia zadania. Wciska je pod zakładkę: Inne, pod hasło: Władza - budżet, jakby chcąc coś ukryć.

By ułatwić Państwu owe poszukiwania, podaję bezpośrednie linki do stron gdzie znajdziecie oświadczenia majątkowe samorządowców Rzeszowa oraz pobliskich gmin. Zaś obok zacytuję, tytułem zachęty do lektury, zarobki kilku VIP-ów. Są to dochody brutto uzyskiwane w roku 2011. W nawiasie podaję przybliżone kwoty netto - sumy przelewane na konta bankowe. W oświadczeniach każdy wpisuje dochody roczne, tutaj cytuję średnie dochody wyliczone na jeden miesiąc.

Nie mam zamiaru komentować tych liczb. Niech zrobią to sami czytelnicy, bądź sami mieszkańcy gmin, którzy - płacąc podatki - składają się na pobory swych wójtów. Dla wzbogacenia ewentualnej dyskusji dodam jedynie, że średnia płaca wynosi dziś w woj. podkarpackim brutto ok. 3200 zł (do ręki ok. 2250 zł), średnia krajowa emerytura rolników to 1060 zł (do ręki ok. 870 zł), zaś średnie emerytury wypłacane przez ZUS to brutto 1770 zł (realnie ok. 1450zł).


Fot. Józef Gajda (2010r.)Ostatnia aktualizacja dokumentu: 2.02.2013

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..