Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Cmentarna tajemnica

Historia parafii p.w. św. Józefa w Staromieściu sięga roku 1341. Kościół w obecnym kształcie powstał na początku XX wieku.

Kilka tygodni temu, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska odebrał telefon z dramatyczną informacją: - Na cmentarzu w Staromieściu skradziono nagrobek ze zbiorowej mogiły trzebowniczan. W grobie tym pochowanych jest 7 mieszkańców Trzebowniska, zabitych w trakcie działań frontowych w ostatnie dni lipca 1944 roku - donosił jeden z krewnych, opiekujący się mogiłą.


W połowie ubiegłej dekady na staromiejskich polach, naprzeciw Giełdy Rolno - Spożywczej, przystąpiono do wznoszenia nowoczesnego osiedla mieszkaniowego. Przyjęło nazwę Staromiejskie Ogrody. W 2009 roku gotowych było ponad 100 mieszkań.

Natychmiast zainteresowaliśmy się tą bulwersującą sprawą. Jednak szybko ustaliliśmy, iż zdarzyła się rzecz nie straszna i karygodna, a raczej... budująca i godna pochwały. Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie, sprawujący nadzór nad cmentarzami komunalnymi, zlecił gruntowną renowację nagrobka. Zadania podjęła się firma kamieniarska CEHABET Henryka Ciechanowicza. Koszt inwestycji w kwocie 15 tys. złotych pokryto ze środków Skarbu Państwa na utrzymanie cmentarnictwa wojennego, będących w dyspozycji wojewody podkarpackiego.


Pierwsi lokatorzy wprowadzili się tu w roku 2009. Docelowo osiedle ma liczyć ok. 30 tys. mieszkańców.

W listopadzie br. prace remontowe przy zbiorowej mogile dobiegły końca. Poniżej publikujemy zdjęcia grobu przed renowacją oraz po jej zakończeniu. Na marmurowej płycie znów znalazły się nazwiska poległych rodaków z Trzebowniska. Leżą tu: Wacław Czupryjak (w chwili śmierci miał 30 lat), Aniela Stadnik (23 lata), Kazimierz Tomasik (lat 18), Jan Wcisło (lat 74), Mieczysław Wiercioch (lat 23), Jan Wisz (lat 68), Stanisław Wolf (lat 21). W trakcie walk frontowych w ostatnie dni lipca 1944, w rożnych sytuacjach życie straciło 12 mieszkańców Trzebowniska. Siedmiu wymienionych spoczęło w zbiorowej mogile staromiejskiego cmentarza, pozostałych pochowano w grobach rodzinnych.

Solidna granitowa płyta przetrwa wieki, co pozwoli ocalić pamięć o ofiarach II wojny. A wszystko dzięki słusznej decyzji kierownictwa Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. W imieniu rodzin osób poległych w 1944 oraz kierownictwa naszego Stowarzyszenia kierujemy na ręce dyrektor ZZM Aleksandry Wąsowicz - Duch słowa serdecznego podziękowania.


W okresie PRL, na polach należących niegdyś do staromiejskiej parafii, wyrosły Rzeszowskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo - Warzywnego "Alima", jedno z największych przedsiębiorstw tej branży w Polsce. W czasach III RP zakład sprywatyzowano; dziś firma Alima - Gerber Nestle wytwarza soczki dla dzieci.

Dlaczego trzebowniczan chowano w Staromieściu? Z myślą o młodym Czytelniku, warto przypomnieć kilka faktów. Przez wieki, wierni z Trzebowniska przypisani byli do parafii w Staromieściu. Historię samodzielnej parafii w Trzebownisku wyznacza dopiero rok 1945, zaś nasz wiejski cmentarz otwarto pod koniec 1947 roku. Do tego czasu, miejscem pochówku naszych przodków było, więc Staromieście.


Zdjęcie wykonano w latach trzydziestych XX wieku z wieży staromiejskiej świątyni. Na pierwszym planie widać dawny trakt na Trzebownisko i Sokołów. Wąską szutrową drogę pokryli asfaltem Niemcy na wiosnę 1941 roku, aby usprawnić dojazd do nowego lotniska w Jasionce; po ataku III Rzeszy na ZSRR, Jasionka pełniła rolę strategicznego lotniska frontowego.

Władztwo kościelne Staromieścia nad Trzebowniskiem rekompensował niejako fakt władztwa samorządowego Trzebowniska nad Staromieściem. Otóż z chwilą utworzenia w roku 1934 tzw. gmin zbiorczych, siedzibą jednej z nich, skupiającą 12 okolicznych sołectw, stało się Trzebownisko. W skład ówczesnej dużej gminy Trzebownisko weszła też gromada Staromieście. Tak było aż do połowy roku 1951, kiedy to całe staromiejskie osiedle znalazło się w granicach administracyjnych miasta Rzeszowa.

Tekst: Ryszard Bereś
Zdjęcia: Marek Kozioł, archiwumOstatnia aktualizacja dokumentu: 17.12.2011

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..