Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Bolesław Antoniak - współtwórca historii parafii

Na kartach 600 - letniej historii naszej wsi odnotowano dziesiątki nazwisk ludzi, którzy współtworzyli znaczące miejsce Trzebowniska na mapie gospodarczej i społeczno - kulturalnej regionu oraz kraju. Do tego zacnego grona wpisane zostanie na wieczność nazwisko Bolesława Antoniaka - przez 15 lat dyrygenta Chóru ECHO, działającego przy Parafii pw. św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP. Profesor Bolesław Antoniak zmarł 1 stycznia 2014 roku. Publikując kilka archiwalnych już dziś zdjęć z udziałem Chóru i jego Dyrygenta pragniemy pokrótce przypomnieć sylwetkę Profesora, w przekonaniu, iż pamięć o Nim na zawsze pozostanie w świadomości następnych pokoleń mieszkańców wsi.


Urodził się 15 lutego 1937 roku. Od dzieciństwa pasjonowała go muzyka oraz śpiew. Jako absolwent Szkoły Muzycznej, w 1957 roku podjął pracę w Łódzkiej Operetce. Pod koniec lat pięćdziesiątych los związał Go z Rzeszowszczyzną. W 1960 roku znalazł się w składzie Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie (od 1967 roku - Państwowej Filharmonii). Jego specjalnością była m.in. gra na fagocie. Poza pracą artystyczną zajmował się działalnością pedagogiczną, kształcąc muzycznie młodzież m.in. w rzeszowskim Technikum Budowlanym, Technikum Samochodowym oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych. To stąd, Jego wychowankowie i współpracownicy z szacunkiem tytułowali Go: Pan Profesor.


W 1992 roku Bolesław Antoniak objął funkcję kierownika i dyrygenta Chóru CANTATA przy kościele pw. Chrystusa Króla w Rzeszowie. Sześć lat później, propozycję prowadzenia Chóru złożyli mu również parafianie z Trzebowniska. Albowiem, trzebowniski zespół, funkcjonujący od połowy lat sześćdziesiątych, został "osierocony" - pożegnał właśnie zmarłego organistę Alfrerda Kozłowskiego, dotychczasowego swego dyrygenta. W 1999 roku chór parafialny w Trzebownisku przybrał nazwę ECHO.


Alfred Kozłowski wpoił swoim koleżankom i kolegom umiejętność pracy zespołowej i zaraził wielu miłością do pieśni religijno - patriotycznej. Bolesław Antoniak nauczył swych chórzystów obcowania ze sztuką wokalną przez duże S. To on otworzył pasjonatom śpiewu chóralnego ze wsi Trzebownisko możność prezentacji swych umiejętności i możliwości artystycznych w kultowych katedrach oraz salach koncertowych regionu, kraju a nawet Europy. Długoletni członkowie chóru ze wzruszeniem wspominają jak Profesor uczył ich profesjonalizmu - m.in. śpiewu z nut, prezentacji w odświętnych strojach. Panie przywdziały eleganckie bluzki i żakiety, panowie - garnitury i czarne muchy...


Chór pod batutą Bolesława Antoniaka z roku na rok poszerzał trasy swych artystycznych wojaży. Obok lokalnych przeglądów, koncertów w rzeszowskiej Katedrze, odwiedzał polskie sanktuaria, m.in. Częstochowę, Licheń, Limanową, Krzeptówki. Grupa występująca w składzie średnio 30 osób koncertowała m.in. na Ukrainie, na Litwie, w Austrii, we Włoszech. Niektóre z tych wyjazdów przypominają publikowane obok zdjęcia. Wśród nich są też fotografie upamiętniające ubiegłoroczny, ostatni wspólny wyjazd z udziałem Profesora - do Zakopanego.


Ofiarność i poświęcenie na rzecz krzewienia sztuki wokalnej wśród mieszkańców regionu, zostały wysoko ocenione i docenione przez środowiska twórcze oraz władze województwa. W 2007 roku, w 50 - lecie pracy artystycznej, Bolesław Antoniak otrzymał Nagrodę Miasta Rzeszowa, w kategorii kultura i sztuka. W tym samym roku, w uznaniu zasług dla kultury muzycznej, otrzymał Honorową Nagrodę Muzyczną nr 19 Rzeszowskiego Towarzystwa Muzycznego.


Profesor Bolesław Antoniak jak każdy twórca i artysta był człowiekiem nietuzinkowym. Miał swoje poglądy, upodobania i wymagania. Nie przez wszystkich podzielane. Jednakże, nawet wśród swych adwersarzy cieszył się autentycznym szacunkiem i poważaniem. Latem 2013 roku Profesor zakończył swą twórczą misję dyrygenta trzebowniskiego chóru. Zmarł 1 stycznia 2014 roku. Na wilkowyjskim cmentarzu żegnały Go, okryte smutkiem i żalem, tłumy współpracowników i Przyjaciół, także z niedalekiego Trzebowniska.

Tekst: Ryszard Bereś
Zdjęcia: Zbigniew Szwagiel
Piotr Szwagiel
Archiwum Echa



Ostatnia aktualizacja dokumentu: 12.2.2014

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..