Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Światłowód do każdego domu

Kilka dni temu bociany wybrały się w daleką podróż. Jak co roku, poprzez Bosfor i Bliski Wschód poleciały na zimę do południowej Afryki. Z wiosną zapewne znów wrócą nad Wisłok i Czarną. Czas tej dalekiej wędrówki będzie dla nich okazją do...przemyśleń nad warunkami bytowania w bocianim gnieździe; w tym roku wiele z nich zostało, bowiem okablowanych światłowodem.


Pajęczyna kabli wiszących nad naszymi głowami daje też do myślenia samym mieszkańcom. Wielu, zwłaszcza tych starszych, zastanawia się, jakie też będzie ich przeznaczenie. Dlatego już na początku wyjaśniamy: nowe linie telekomunikacyjne stopniowo zastępują tradycyjne miedziane kable telefonicznie. Ich miejsce i zadania przejmują tzw. kable światłowodowe - gwarantujące dostęp do najnowocześniejszych technik i rozwiązań w sferze usług multimedialnych. Po wybudowaniu głównych linii przesyłowych przyszła pora na przyłącza światłowodu do poszczególnych posesji i zabudowań.


Jak widać na powyższym obrazku, do niektórych domów m.in. w Trzebownisku, dotarły już kable światłowodu z dwu różnych stron. To efekt rozwijającej się konkurencji na rynku teleinformatycznym. Klienci mają do wyboru oferty bardzo zróżnicowane, pod względem zawartości i ceny; wybierają wiec najkorzystniejsze dla siebie. Jednym kablem płynie przykładowo sygnał telefoniczny od jednego operatora, drugim np. Internet i telewizja od drugiego.


Głównym dostawcą tego typu usług na terenie gminy Trzebownisko jest Spółdzielnia Telekomunikacyjna WIST w Łące. Zarejestrowana w lipcu 1991 roku, po 15 latach działalności obsługiwała ponad 10 tys. abonentów w 35 miejscowościach z terenu 11 gmin. W 2005 roku telefony WISTA posiadało w gminie Trzebownisko ponad 4 tys. gospodarstw. Obecnie członkami Spółdzielni jest 3350 abonentów z tereny całej gminy. Obok telefonizacji naszego terenu, równie historyczną zasługą łąckiej Spółdzielni jest przetarcie mieszkańcom gminy szlaków do światowej sieci Internetu. Mimo wejścia na teren gminy konkurencji, to wciąż najważniejszy w naszym środowisku operator usług teleinformatycznych i multimedialnych - telefonicznych, internetowych oraz w coraz większym stopniu telewizyjnych. Warto przypomnieć, iż na serwerze WISTA gości nasza strona internetowa NASZE TRZEBOWNISKO. Korzystamy z tej uprzejmości nieodpłatnie od chwili uruchomienia naszego serwisu.


Poszerzając z każdym rokiem swą ofertę, zarówno dla klientów indywidualnych jak też firm, ST WIST korzysta z dofinansowania z funduszy unijnych. Prawie 90 tys. euro dotacji otrzymanych z programu PHARE w latach 2003 i 2005 wydano na modernizację sieci w Stobiernej, Wólce i Łukawcu. W 2006 roku udało się otrzymać pomoc w wys. 1250 tys. zł z Sektorowego Programu Operacyjnego; pieniążki wykorzystano na budowę nowych urządzeń dostępowych w Trzebownisku, Stobiernej, Jasionce, Nowej Wsi i Łące. W 2009 roku kolejny milion złotych dotacji z RPO umożliwił zakup systemu IPTV, dzięki czemu plan uruchomienia TV WIST stał się realnością.


Kolejna transza dotacji z RPO w kwocie ponad 2100 tys. zł w grudniu 2010, otworzyła przed Spółdzielnią szansę dokonania zasadniczego kroku technologicznego - zastosowania technologii FTTH, oznaczającej realizację wezwania "światłowód do każdego domu". Mówiąc w skrócie: jeden kabel światłowodowy służy do rozmów telefonicznych, usług internetowych oraz transmisji live programów telewizyjnych w najwyższej jakości emisji - w tzw. systemie HD a także 3D Od sierpnia ubr. z tej technicznej rewolucji korzystać mogą klienci Terliczki, od kilkunastu dni Trzebowniska. Trwa też modernizacja sieci w Stobiernej i Nowej Wsi. Małgorzata Stępień - Wepsięć, specjalistka do spraw marketingu i finansów łąckiej Spółdzielni, pisze kolejne projekty na rzecz pozyskania środków z UE. Wszystko z myślą o wejściu z technologią FTTH na teren wszystkich sołectw naszej gminy a także z myślą o nowych usługach; w najbliższym czasie ma to być multiscreem.


Powyższe zdjęcie wykonano w Terliczce 21 sierpnia 2013 roku. Mieszkańcy wsi mogą odbierać trójwymiarowy obraz TV (3D). To dzięki budowie sieci światłowodowej i widocznym na fotce kablom. Jest nadzieja, że bliżej finału jest też budowa autostrady A4. Bo na placu budowy, po miesiącach bezruchu, znów pojawili się ludzie.


Realnym konkurentem Spółdzielni WIST jest rzeszowska firma SKYWARE. Ona też dołączyła do światłowodowej rewolucji w gminie Trzebownisko. Ona też sięga po pomoc unijną. Obecnie, w ramach Programu Operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" trwa realizacja zadania polegającego na budowie sieci szerokopasmowej, drogą łączy światłowodowych, na terenie wsi Trzebownisko, Terliczka, Nowa Wieś i Zaczernie. Gmina Trzebownisko znów zajmuje pozycję wojewódzkiego i krajowego lidera - tym razem w realizacji hasła "światłowód do każdego domu". Tego pozazdrościć nam mogą nawet mieszkańcy wojewódzkiego Rzeszowa.

W materiale wykorzystano obszerne fragmenty artykułu na ten temat opublikowanego w serwisie UG Trzebownisko

Materiał przygotował: Ryszard BereśOstatnia aktualizacja dokumentu: 5.09.2013

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..