Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Mieszkańcy Szklarni przeciw szkalowaniu ich dzieci
Szklarnia

Największą nagrodą dla dziennikarza jest żywa reakcja czytelników na publikowane teksty. Tak też się stało po ukazaniu się nr 3 Gazetki NASZE TRZEBOWNISKO. Niewielki materiał zatytułowany "Wandalom mówimy NIE", szczerze oburzył zawłaszcza mieszkańców bloku i b. hotelu z terenu Szklarni. Wyrazem tego było kilka telefonów od czytelników; moi rozmówcy nie kryli irytacji i domagali się przeprosin.

Zanim jednak zaprezentuję zgłoszone zarzuty, przypomnę treść kontrowersyjnej publikacji, tak, aby wszyscy internauci wiedzieli, o czym dywagujemy.

Wandalom mówimy NIE

Trzebownisko to bezpieczna miejscowość. Co wcale nie znaczy, iż wszyscy tu mieszkający, to nieskazitelne anioły. Także u nas zdarzają się przepadki dewastacji mienia prywatnego i publicznego, czego ewidentnym przykładem są choćby graffiti na elewacjach domów i znakach drogowych. Policja odnotowuje również typowe przestępstwa, jak niedawne włamanie do kiosku Gospodarstwa Ogrodniczego, skąd sprawcy zabrali 700 zł.

Właśnie tereny wokół szklarni są ciemniejszą plamą na mapie przestępczości wsi. Większość odnotowanych tu nagannych zachowań, to efekt "pomysłowości" nastolatków z bloków i b. hotelu. Tak można też nazwać "zabawę", której efektem było uszkodzenie parkującego samochodu i ogrodzenia, bo dowcipnisie przywiązali doń zderzak pojazdu.

Współpracując z dzielnicowym Trzebowniska, sierż. Maciejem Modliszem z Posterunku Policji w Jasionce, będziemy ujawniać wszelkie tego typu przestępcze zdarzenia, oraz w miarę możliwości - ich sprawców. Póki co, publikujmy zdjęcie, wykonane także w okolicach szklarni. Tuż przy drodze straszy odkryta studzienka. Do nieszczęścia blisko! Dziwi, że spokojnie patrzą na to lokatorzy pobliskich willi, nie mówiąc już o funkcjonariuszach straży gminnej.

Szklarnia

Maria Oprzańska: - Jesteśmy integralną częścią wsi...

Publikacja w Gazetce NT mocno oburzyła m.in. Marię Oprzańską: - Nie przeczę, że i na naszym osiedlu zdarzają się przykre incydenty, ale żeby mieszkali tu sami WANDALE... To zwykłe oszczerstwo. Większość mieszkających tu dziewcząt i chłopców to młodzi, kulturalni i dobrze wychowani ludzie. Przez wiele lat społeczność wsi traktowała mieszkańców z bloków jako element obcy, jako ludzi gorszych, bo to "przywłoki". Mięliśmy o to uzasadniony żal do sąsiadów z centrum, którzy jakoś nie doceniali faktu, iż za sprawą Gospodarstwa Ogrodniczego o Trzebownisku było głośno w regionie. W ostatnim okresie te sztuczne podziały zanikły. Mieszkańcy ze Szklarni stali się pełnoprawnymi obywatelami wsi; uczestniczymy w życiu organizacji społecznych, włączamy się w różne akcje. Niewątpliwie przysłużyła się temu m.in. piękna inicjatywa uroczystości Bożego Ciała 2009, właśnie na Szklarni. Wspomniany artykuł, ponownie rzuca na nas cień, upokarza w oczach całej społeczności wsi...

Bożena Kozłowska: Domagamy się przeprosin!

Jeszcze bardziej ostro zareagowała Bożena Kozłowska z bloku 614, nauczycielka: - Pytam w imieniu sąsiadów. Kto dał panu prawo szkalowania naszych dzieci? To nie są wandale, to porządni prawi ludzie. Moje dzieci, które również ukończyły studia, też czują się obrażone. Wcześniej, włamań dopuszczono się do sklepów w centrum, i nikt o tym nie pisał. Z kiosku zabrano 70 złotych, a nie 700. Skąd wiadomo, że to zrobił właśnie ktoś ze Szklarni. Zresztą, jaki jest sens takich artykułów?

Obywatel7: - Kto wybrał takiego kretyna na redaktora?

Obok telefonów rodziców, odezwali się również młodzi. Ci jednak nie mieli odwagi przedstawić się, bo i słowa, jakimi operowali, były niecenzuralne, poczynając od frajerów i pedałów. W mailu Obywatela7, oprócz inwektyw, przeczytałem: - Nie ma dowodów, a oskarża ludzi, brak słów na tego frajera, kto go wybrał na redaktora gazetki...

Szklarnia

Szklarnia to też Trzebownisko

Rozumiem emocje, ale warto je poskromić. Najlepiej, spokojnie czytając kontrowersyjny tekst po raz kolejny. Wtedy, być może, potrafimy się nawzajem zrozumieć. Zaś, tłumacząc się Szanownym Czytelniczkom, pragnę oświadczyć:

  • Nie jest moją intencją obrażanie kogokolwiek. Zawsze staram się w pierwszej kolejności dostrzegać w każdym cechy pozytywne. Również u naszych sąsiadów ze Szklarni. Jeśli wie ktoś, po lekturze tekstu o wandalizmie na tym trzebowniskim osiedlu, poczuł się niesłusznie oskarżony i obrażony, szczerze PRZEPRASZAM!
  • Także na Szklarni żyją fantastyczni ludzie. Także tacy, z których cała wiejska społeczność może być dumna, łącznie z cytowanymi na wstępie Paniami, moimi recenzentkami. Znam mieszkających na Szklarni wspaniałych młodych obywateli Trzebowniska. Mówię to z pełnym przekonaniem: dla pozostałych swych rówieśników z terenu wsi mogą być wzorem społecznikowskiego zaangażowania. Co wcale nie znaczy, że nie spotyka się tutaj również młodzieży przysparzającej kłopotów wychowawczych. To prawda, takie postawy stanowią margines. Ale są. I ciążą na opinii środowiska. Dlatego powinny czuć powszechną dezaprobatę, również ze strony swych rówieśników. Artykuł miał to im zakomunikować. Bo do nich, w pierwszej kolejności, był kierowany.
  • Nie jest także prawdą, że na łamach NT (serwisu internetowego i Gazetki) dostrzegamy na Szklarni jedynie zło. Wręcz przeciwnie. Wystarczy dokładnie czytać nasze strony, a znajdzie się tam sporo ciekawych zdjęć i informacji dotyczących tej części sołectwa. Obiecuję, będzie jeszcze więcej. Np. w następnym numerze NT chcemy napisać o pracy wspólnoty mieszkaniowej i bolączkach tamtejszych mieszkańców. Także o szansach przebudowy koszmarnej drogi z płyt.

RYSZARD BEREŚ

Szklarnia


Ostatnia aktualizacja dokumentu: 25.05.2010

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..