Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Nadzwyczajny urodzaj kandydatów

Kampania wyborcza wyraźnie przyspieszyła. Na miesiąc przed wyborami nowego składu Rady Gminy oraz I turą wyborów wójta, znamy już nazwiska prawie wszystkich kandydatów, którzy zamierzają ubiegać się o funkcje w gminnym samorządzie kadencji 2014 - 2018. Oto kilka najciekawszych danych wynikających z lektury komunikatów Państwowej Komisji Wyborczej oraz zestawień publikowanych na bieżąco w serwisie PKW. Poniższe informacje dotyczącą stanu na godziny wieczorne 15 października. Możliwe są jeszcze niewielkie zmiany w składach poszczególnych list. Dlatego wszystkich zainteresowanych odsyłamy pod adres http://wybory2014.pkw.gov.pl/pl/gminy/view/181613


Na początek o kandydatach na nowego wójta gminy Trzebownisko. Do tej pory zarejestrowano nazwiska 5 osób. Są to: Bogusława Czachor - lat 52 z Zaczernia, Zbigniew Kasiak - lat 56 z Łąki, Lesław Kuźniar - lat 53 ze Stobiernej, Jan Lech - lat 58 ze Stobiernej oraz Mariusz Piekło - lat 37, też ze Stobiernej. Według ordynacji, prawo zgłoszenia swych kandydatów mają jeszcze dwa komitety wyborcze wyborców: KWW Razem Zrobimy Więcej z Nowej Wsi oraz KWW Gmina z Przyszłością z Jasionki. Ordynacyjny termin zgłoszenia danej kandydatury na wójta w Gminnej Komisji Wyborczej mija 17 października. Jak nam wiadomo, ten pierwszy komitet zamierza zarejestrować kandydaturę Agaty Nowackiej - Bednarz, ten drugi Sławomira Porady. Tak czy inaczej, przy takiej obfitości kandydatów, czeka nas dwie tury głosowania. Nazwisko wójta gminy na kadencję 2014 - 2018 poznamy dopiero w nocy z 30 listopada na 1 grudnia.


Wcale nie mniejszy urodzaj kandydatów dopisał w przypadku przyszłych radnych RG. W chwili pisania tych słów (wtorek, godz. 19) w wykazie PKW widniały nazwiska 129 kandydatów, którzy zamierzają ubiegać się o 21 mandatów Rady Gminy Trzebownisko. Statystycznie ujmując o jeden mandat radnego rywalizować będzie aż 6 osób. Najwięcej kandydatów, bo w maksymalnej liczbie 21, zgłosiły komitety: KWW Porozumienie Społeczno - Gospodarcze "Razem" (który na wójta proponuje Jana Lecha) oraz KWW Bogusławy Czachor. KWW Nasza Gmina Trzebownisko, który promuje na wójta osobę Lesława Kuźniara, zarejestrował 19 kandydatów, zaś KWW Razem Zrobimy Więcej - 16, a KWW Gmina z Przyszłością - 15.


Pierwsza lektura opublikowanych list nasuwa następujące spostrzeżenia. Do RG ponownie startuje 11 radnych kończącej się kadencji. O mandat radnego zdecydowało się ubiegać aż 8 sołtysów (Nowej Wsi, Jasionki, Łukawca, Stobiernej, Tajęciny, Terliczki, Zaczernia i Trzebowniska). Najmłodszym kandydatem do RG jest 25 - letni Szymon Marszał ze Stobiernej wystawiony na liście KWW Razem Zrobimy Więcej, zaś niekwestionowane miano seniora przysługuje 70 - letniemu Józefowi Fedanowi, który w nowej kadencji zdecydował się zamienić funkcję dotychczasowego wójta gminy (od 2002 roku) na mandat radnego RG (został wytypowany przez KWW Nasza Gmina Trzebownisko). Wśród pretendentów do władz samorządowych kadencji 2014 - 2018 widnieje też nazwisko b. zastępcy wójta gminy Trzebownisko - Mariana Bartnika - lat 67 z Zaczernia, który kandyduje na radnego z listy KW Prawo i Sprawiedliwość.


Wcale nie mniejsza rywalizacja zapowiada się w zmaganiach o mandat radnego powiatowego. O godność radnego powiatu rzeszowskiego (Rada liczy 29 radnych) chce się ubiegać 204 kandydatów. Z okręgu nr 3 obejmującego gminy Krasne i Trzebownisko i dysponującego 5 mandatami, starują następujące osoby zamieszkałe w naszej gminie: Ryszard Jakubowski - lat 62 z Terliczki, Piotr Murias - lat 39 z Jasionki, Grzegorz Cieśla - lat 48 z Nowej Wsi, Waldemar Porada - lat 31 z Wólki Podleśnej (wszyscy na liście Komitetu PSL). Z ramienia Porozumienia Społeczno - Gospodarczego "Razem" kandydują: Jan Lech - lat 58 ze Stobiernej, Lidia Krasoń - lat 42 z Zaczernia, Urszula Bereś - lat 53 z Trzebowniska, Andrzej Wantrych - lat 43 z Nowej Wsi, Grzegorz Kuźniar - lat 42 z Łukawca, Lucyna Bałanda - lat 40 z Łąki i Krzysztof Zyś - lat 57 z Jasionki. Na liście PiS do Rady Powiatu widnieją nazwiska: Marka Sitarza - lat 55 z Trzebowniska, Kazimierza Puca - lat 68 z Zaczernia, Tadeusz Cyrka - lat 61 ze Stobiernej, Agaty Kozłowskiej - lat 39 z Trzebowniska i Urszuli Kluz - lat 23 z Łąki. Wśród kandydatów wysuniętych przez KWW Forum Obywatelskie Powiatu Rzeszowskiego znaleźliśmy nazwiska: Roberta Niemca - lat 47 z Nowej Wsi, Stanisława Ożoga - lat 57 z Zaczernia, Edwarda Rysia - lat 66 z Łąki, Jadwigi Szponar - lat 53 z Tajęciny, Andrzeja Sobolewskiego - lat 58 z Łukawca oraz Marii Niemiec - lat 61 z Trzebowniska.


Obok mandatu wójta gminy Trzebownisko, radnych Rady Gminy oraz naszych radnych Rady Powiatu przyjdzie nam też wyłonić przedstawicieli naszego terenu do Sejmiku Województwa Podkarpackiego. W okręgu nr 1 (powiaty rzeszowski i łańcucki) o miejsce w Sejmiku wystartują następujący obywatele gminy Trzebownisko: Sławomir Porada - lat 34 z Jasionki (KW PSL), Agnieszka Tomaka - lat 38 z Nowej Wsi (z listy KW Platformy Obywatelskiej), oraz mieszkanki Zaczernia: Zyta Bąk (lat 61), Iwona Kuźniar (lat 33) oraz Anna Janik (lat 44), wytypowane przez KWW Razem dla Podkarpacia.


Raz jeszcze apelujemy do pełnomocników poszczególnych komitetów wyborczych o kontakt z redakcją naszego serwisu i bliższe dane o zarejestrowanych kandydatach (dokonania zawodowe i społeczne, plany na kadencję, itp.). Materiały wraz ze zdjęciami przesłane na skrzynkę portalu NASZE TRZEBOWNISKO, wykorzystane zostaną w kolejnych publikacjach na tych łamach. Chcemy je ponadto zaprezentować w specjalnym wydaniu gazetki wyborczej NT, która na początku listopada trafi do wielu domów w naszej gminie.


Materiał przygotował: Ryszard BereśOstatnia aktualizacja dokumentu: 24.10.2014

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..