Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
ECHO ma nowego dyrygenta

Zespół chóralny przy Parafii pw. św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP w Trzebownisku powstał w połowie lat sześćdziesiątych. Przypomnijmy, że jego organizatorem i pierwszym dyrygentem był organista Alfred Kozłowski (1937 - 1998). Przez ostatnie13 lat chórem kierował Bolesław Antoniak (1937 - 2014), emerytowany muzyk Filharmonii Rzeszowskiej. Profesor Bolesław Antoniak zmarł 1 stycznia 2014 roku.


Po Profesorze pieczę nad zespołem przejął Arkadiusz Maciejewski, organista w naszej parafii, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Trzebownisku. Kontynuując dzieło poprzednika, w tym tradycje wspólnych wyjazdów koncertowych, nowy dyrygent wraz z chórzystami wybrali się na Roztocze. Głównym celem ich wyjazdu był Krasnobród na Zamojszczyźnie. Chórzystom oraz ich przyjaciołom towarzyszył ksiądz wikariusz Łukasz Ślęczka.


Krasnobród, małe miasteczko na Roztoczu Środkowym nad rzeką Wieprz, jest atrakcyjną miejscowością uzdrowiskowo - turystyczną. Pełni ona zarazem rolę ponadregionalnego ośrodka kultu religijnego. Znajdują się tu m.in. drewniane kapliczki, w tym "Kaplica na Wodzie". Woda wypływająca w tym miejscu posiada, według miejscowej ludności oraz pielgrzymów, właściwości uzdrawiające.


W pobliskim kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, po mszy świętej, Chór z Trzebowniska wystąpił z koncertem i zaprezentował kilka utworów ze swego repertuaru. Wierni z uwagą i szacunkiem przyjmowali chóralne popisy pielgrzymów z Rzeszowskiego.


Na trasie wycieczki znalazły się ponadto takie miejscowości jak Janów Lubelski i Szczebrzeszyn. Tę ostatnią rozsławił Jan Brzechwa w wierszu: W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie... Dlatego w miasteczku wystawiono kilka pomników chrząszcza, m.in. przed Ratuszem. Do fotek trzebowniczanie wybrali pomnik świerszcza grającego na skrzypcach, ustawiony przy urokliwym źródełku.


Oczywiście, wycieczkowicze wizytowali też Zamość, perłę polskiego renesansu. Tutaj, rzecz jasna, do zdjęcia pozowano na tle Ratusza, budowli znanej niemal w całej Europie.


Tekst: Anna Szwagiel
Zdjęcia: Zbigniew Szwagiel



Ostatnia aktualizacja dokumentu: 6.8.2014

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..