Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Nareszcie wakacje!

Historia publicznej szkoły w Trzebownisku liczy 140 lat. Tradycyjnie, w lecie szkoła zawieszała nauczanie, aby dzieci mogły pomóc rodzicom w licznych robotach w gospodarstwie. Tak było przez dziesięciolecia. Dziś jednak, nikt nie wyobraża sobie roku szkolnego bez prawdziwych wakacji, które są już czasem zasłużonego relaksu i wypoczynku, tak dla najmłodszych jak i ich wychowawców.


Na ostatnim spotkaniu przed wakacjami uczniowie otrzymali świadectwa i promocje do następnej klasy. Z aparatem fotograficznym w ręku odwiedziliśmy Szkołę Podstawową oraz Gimnazjum. Poniżej, a także w galerii FOTO plon tej fotograficznej sesji. Pierwsza refleksja jest oczywista: nasi milusińscy, jak pewnie wszyscy ich rówieśnicy na świecie, nie ukrywają, że owszem - bardzo przywiązani są do swej szkoły, ale nade wszystko - cieszą się z wakacji.


Tradycyjnie też najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy i okolicznościowe upominki. Ufundowały je Rady Rodziców oraz wójt gminy Trzebownisko. Warto dodać, że z każdym rokiem rośnie w naszym środowisku liczba prymusów wyróżnionych tzw. świadectwem z paskiem, a także laureatów różnych konkursów i olimpiad. Dość powiedzieć, że w tegorocznym rankingu egzaminów gimnazjalnych, znakomite oceny wystawione uczniom Gimnazjum w Trzebownisku, sprawiły, że jednostka ta zajęła I miejsce w powiecie rzeszowskim.


Rzecz jasna, najbardziej rozemocjonowani byli pierwszoklasiści oraz... ich rodzice. To przecież pierwsza w ich życiu oficjalna cenzurka, pierwszy oficjalny dokument odebrany osobiście przez 8 - letniego obywatela Rzeczypospolitej. Do dwu oddziałów klasy I uczęszczało łącznie 30 uczniów, co sprzyjało niemal indywidualnej pracy pedagogów z wychowankami.


W gimnazjum zaś "bohaterami dnia" byli uczniowie kończący III klasę. Wszyscy absolwenci trzebowniskiej szkoły (42 osoby) planują kontynuować naukę w szkołach średnich. W konkursie świadectw uplasują się na czołowych lokatach. Warto jedynie wspomnieć, że świadectwa z wyróżnieniem otrzymało 12 uczniów. Byli to: Marcjanna Bereś, Magdalena Iwaszek, Jakub Kloc, Martyna Poźniak, Kamila Tłuczek, Natalia Wilk (kl. III a) oraz Dominika Andruch, Michał Machowski, Marta Obacz, Paweł Porada, Weronika Potępa, Michał Tomasik i Ewa Żebrakowska (kl. III b). Z niższych klas tzw. świadectwa z paskiem odebrali: Kinga Koszarska kl. I a, Iwona Szara, Julia Szluz i Sylwia Węgrzyn (I b), Izabela Ataman, Wiktoria Bieniek, Jolanta Cieśla, Ewa Obacz i Agnieszka Tomaka (II a) oraz Maria Bereś i Nikola Ignasiak z II b.


Imię trzebowniskiego Gimnazjum sławią najzdolniejsi jego uczniowie. Między innymi w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny" popisali się: Miłosz Stocki, Bartosz Rzucidło, Ewa Obacz i Michał Gwóźdź. Laureatką ogólnopolskiego Konkursu Geograficznego "Olimpus 2013" została Jolanta Cieśla. Gratulacje zbierali Filip Bobulski i Marcyjanna Bereś za udział w finale Międzynarodowego Polsko - Ukraińskiego Konkursu Fizycznego. I sukces sprzed kilku zaledwie dni. Drużyna dziewcząt w składzie: Weronika Potępa, Oliwia Andruch, Klaudia Wojtunik, Nikola Ignasiak i Kamila Tłuczek zdobyła wicemistrzostwo Polski w sztafecie 4x100 m.


Nagrody i gratulacje odebrali w pierwszej kolejności uczniowie. Oficjalne dyplomy i najwyższe słowa podzięki skierowano zarazem do naszych nauczycieli i pedagogów; dla większości z nich praca z młodzieżą to życiowa pasja i społeczne posłannictwo. W ub. roku szkolnym zajęcia z uczniami Gimnazjum (ogółem 120 dziewcząt i chłopców) prowadziło 15 nauczycieli.


Wójt Józef Fedan, uczestniczący w uroczystości zakończenia roku w Gimnazjum, złożył młodzieży oraz ich wychowawcom najlepsze życzenia i podziękowania. Była okazja do przypomnienia faktu, iż mimo niżu demograficznego i rosnących kosztów utrzymania szkół, władze gminy nie mają wcale zamiaru oszczędzać na gminnej oświacie. Wręcz przeciwnie, robi się wciąż wiele, aby poprawiać warunki funkcjonowania poszczególnych placówek.


Szanuje się wszystkich nauczycieli. Wielu się lubi. Ale tylko niektórzy, pozostają naszymi idolami na całe życie. Tak było kiedyś, tak jest i dziś. Tym najulubieńszym, chciałoby się oddać największe skarby, zwykle dajemy im kwiaty...


Wszystkie starsze dzieci korzystają już z wakacyjnej przerwy. W budynku gimnazjum funkcjonuje jeszcze przedszkole. Tutaj przerwa wakacyjna rozpocznie się 15 lipca. Jak na razie, pogoda sprzyja zabawom na powietrzu.


Na gminną oświatę przeznacza się niemal połowę wielomilionowego budżetu gminy. W ub. roku, na opłacenie nauczycieli, zakup sprzętu, bieżącą eksploatację obiektów wydatkowano w całej gminie, w przeliczeniu na jednego ucznia, 8567 złotych. Do tego dochodzą koszty realizowanych zadań inwestycyjnych. Niektóre bieżące remonty wykona się w trakcie przerwy wakacyjnej. W naszej "podstawówce" prace te obejmą m.in. malowanie dwu sal, gabinetu higienistki i sanitariatów oraz budowę nowego ogrodzenia (patrz fotka wyżej). W przyszłym roku szkolnym już wszyscy uczniowie dysponować będą indywidualnymi szafkami na odzież i obuwie (zdjęcie poniżej). Wakacyjne remonty nie ominą też szkoły filialnej w Terliczce; przewidziano odmalowanie wszystkich wnętrz.


Materiał przygotował: Ryszard Bereś

W dziale FOTO zamieszczamy kilkadziesiąt zdjęć wykonanych w Szkole Podstawowej i Gimnazjum w ostatni dzień roku szkolnego 2012/2013. KLIKNIJ



Ostatnia aktualizacja dokumentu: 11.07.2013

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..