Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Kolorowo od flag

Raduje widok udekorowanych flagami domów. Zwyczaj wywieszania flag z okazji oficjalnych świąt państwowych powoli znajduje miejsce również w naszym środowisku. święta 3 Maja czy 11 Listopada witamy z flagami łopoczącymi na budynku Urzędu Gminy, Domu Ludowego, ale też - coraz częściej - na budynkach prywatnych. Wywieszanie flag, jako oznaka wspólnego święta, ma też miejsce w dniach szczególnie radosnych i podniosłych dla większości Polaków, jak choćby z okazji kanonizacji Jana Pawła II.


Za kilka dni znów będzie znakomita okazja do zamanifestowania swej narodowej dumy i radości poprzez udekorowanie naszych ulic "biało - czerwoną" oraz innymi oficjalnymi flagami. 1 maja 2014 roku przypadnie 10. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Niektórzy, połączą to święto z tradycyjnym świętem Pracy 1 Maja. Następnego dnia, 2 maja, obchodzić będziemy Dzień Flagi, wprowadzony w 2004 roku. Potem przypadnie święto 3 Maja, a za następnych kilka dni Dzień Zwycięstwa. Gorąco zachęcam wszystkich, aby swą identyfikację z taką bądŸ inną świąteczną okazją wyrazili również poprzez hołd oddany "biało - czerwonej".


Aby jednak ów gest miał powagę, zadbajmy także o to, by rytuał wywieszenia flagi zgodny był z obowiązującymi w tym względzie zasadami. Chodzi o tzw. reguły heraldyczne, ściśle określone w przepisach prawa i protokołu dyplomatycznego. Rzecz w estetyce (flaga musi być czysta, wyprasowana), ale również w sposobie ekspozycji, zwłaszcza wtedy, kiedy obok siebie wisi kilka różnych flag. W tym względzie panuje jeszcze sporo niewiedzy i bylejakości. Przekonaliśmy się o tym także w ostatnią świąteczną niedzielę.


Przypomnijmy, więc podstawowe zasady wieszania flagi. Zasada główna - na terytorium RP najważniejsza jest "biało - czerwona". W dalszej zaś kolejności: eksponujemy flagi innych państw, dalej flagi województwa czy gminy, dalej - organizacji czy instytucji. Jak eksponujemy? W przypadku dwu flag - z lewej (dla patrzącego) należy umiejscowić drzewce z flagą polską. W przypadku trzech flag - flaga RP w środku, z lewej strony (dla patrzącego) - flaga np. województwa czy gminy, z prawej zaś Unii Europejskiej. Reguły te dokumentuje fotka poniżej z flagą gminy Trzebownisko.


A które miejsce jest najważniejsze w przypadku mnogości flag? Gdy ich liczba jest nieparzysta - najważniejsze to miejsce w środku, gdy jest parzysta - najważniejsze to miejsce z lewej strony (dla patrzącego), a potem kolejne. I następna uwaga istotna z racji respektowania zapisów prawa. Powszechna flaga państwowa nie posiada żadnych znaków ani napisów. Wariant flagi państwowej z godłem powinno się używać jedynie w szczególnych sytuacjach; formalnie mają ją prawo eksponować tylko placówki dyplomatyczne, cywilne lotniska i samoloty, kapitanaty oraz polskie statki morskie, jako banderę.


Częstą praktyką środowisk wiejskich jest eksponowanie, obok "biało - czerwonej", flagi maryjnej (biało - niebieska) oraz flagi papieskiej (żółto - biała). W takiej sytuacji, zawsze flaga narodowa powinna znaleŸć się w środku. Innym, zdarzającym się często błędem jest nieprawidłowe eksponowanie flagi papieskiej. Obowiązkowo barwa żółta powinna być na górze, biała - poziomo na dole. Zasad tych warto przestrzegać nie tylko dekorując dom, ale również miejsca kultu religijnego, np. pomnik Jana Pawła II.


Podczas okupacji hitlerowskiej, za identyfikację z narodowym sztandarem groziła wywózka do obozu i śmierć. Dziś, Polacy rozsiani po świecie, z dumą gromadzą się pod biało - czerwoną flagą Rzeczypospolitej Polskiej. Warto, aby w majowe święta pojawiła się ona koło każdego trzebowniskiego domostwa. Dlatego, na koniec, praktyczna uwaga. Nową flagę można kupić za kilkanaście złotych w stoisku spółdzielczego DH Pionier, obok dworca PKS.


Tekst i zdjęcia: Ryszard BereśOstatnia aktualizacja dokumentu: 30.4.2014

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..