Wczytywanie strony www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Wczytywanie strony ....
www.naszetrzebownisko.wist.com.pl
Nasze Trzebownisko
Wiejski serwis internetowy
pod patronatem
Stowarzyszenia Przyjaciół Trzebowniska
36-001 Trzebownisko, powiat rzeszowski
 Aktualności
Na Krzywym Wale straszy!
Na Krzywym Wale

Krzywy Wał, Małe Poręcze, Duże Poręcze - to stare określenia niketórych obiektów fizjograficznych znajdujących się w okolicy naszej wsi. Krzywy Wał to element pofałdowanego terenu biegnącego wzdłuż Wisłoczyska, po prawej stronie drogi na Łąkę. Małe Poręcze - tak nazywano teren koło kapliczki, dziś na granicy gminy i Rzeszowa; aby przedostać się przez rów odprowadzający naturalny ciek biegnący z zachodu ku Wisłokowi, trzeba było przejść przez mały drewniany mostek z poręczami. Duże Poręcze zaś znajdowały się na dalszej trasie do Rzeszowa, przy zakręcie przed obecną Giełdą, w miejscu gdzie występuje znaczy uskok w stronę rzeki. Niegdyś rosły tu wysokie topole i lipy; bezpieczeństwa podróżnych chroniły ustawione drewniane poręcze.

Z Krzywym Wałem wiąże się żywa przez wieki legenda o zjawach i strachach jakich doświadczali przejezdni, zwłaszcza gdy przemieszczali się tędy nocą (i obowiązkowo po napitku). A wszystko ma swój rodowód w czasach gdy Wisłok płynął starym korytem (bieg swój zmienił w 1744 - po starym korycie pozostało Stare Wisłoczysko). Gościńcem biegnącym prze Łąkę i dalej trzebowniskimi błońmi do Rzeszowa (tzw. Szeroka Droga) jechała kareta zaprzęgnięta w cztery konie. Był to powóz bogatej pani podróżującej z małą córeczką i liczną służbą - stangretami, forysiem, lokajem, dziewką służebną i nianią. W pewnym momencie, pani niezadowolona z trudów podróży krętą, wyboistą drogą zaklęła: - Sacrabie! Bodaj ta paskudna droga wreszcie się zapadła pod ziemię!...

Co było dalej, tutaj nie zdradzimy. Odsyłamy do tekstu "Krzyż na Krzywym Wale" zamieszczonym w opracowaniu TRZEBOWNISKIE KAPLICZKI (w działach Z KART HISTORII bądź PARAFIA).

Zamieszczone wyżej zdjęcie prezentuje natomiast krzyż w centrum wsi, przy zabudowaniach Henryka Pieczonki, obok skrzyżowania drogi w KONIEC i na Górkę Zaczerską oraz dawnej drogi głównej do Rzeszowa. Niewielu wie, iż krzyż ten jeszcze do przełomu XIX i XX wieku stał na środku krzyżówki. Warto się o tym przekonać osobiście, wędrując po starych mapach publikowanych na łamach naszego serwisu w dziale Z KART HISTORII - MAPY HISTORYCZNE. Tak jest zarówno na mapie katastralnej z 1848 roku jak i z 1904. Radzimy tam koniecznie zaglądnąć!



Ostatnia aktualizacja dokumentu: 16.06.2009

do  góry
Zalecana rozdzielczość: 1024*768
Najlepiej oglądać w: Firefox 2+, IE 5.5+, Netscape 7+
UWAGA! Do poprawnego działania strony wymagane
jest włączenie obsługi java script w przeglądarce!

..::: © designed by PP :::..